Nejvíce mandátů po volbách v Krásné Lípě získalo opět Sdružení 2018 okolo starosty Jana Koláře a senátora Zbyňka Linharta. Sdružení, které vede město už od roku 1994, těší 67,59 procenta hlasů. Ačkoli senátor trumfl starostu o desítku hlasů, mělo by vedení města zůstat stejné.

„Myslím si, že to zůstane tak, jak to bylo. I vzhledem k tomu, že Zbyněk Linhart je senátorem a opakovaně deklaroval, že nechce tyto dvě funkce spojovat,“ řekl dosavadní starosta a dvojka na kandidátce Sdružení 2018 Jan Kolář.

Zbyněk Linhart by tak měl opět zaujmout funkci neuvolněného místostarosty, místostarostkou by pak mohla být znovu Jana Drobečková. Zcela jasno ale bude na konci října. „Pokud nenastanou komplikace, bude se ustavující zasedání zastupitelstva konat v posledním říjnovém týdnu, kdy bude zvoleno vedení města,“ upřesnil Kolář.

Patnáctičlenné zastupitelstvo města bude pracovat v novém složení. Nejpočetnější skupinou budou členové Sdružení 2018, čtyři zástupce má Volba PRO Lípu a dva KSČM.

„Rád bych poděkoval všem voličům, a bylo jich celkem 1030, za účast ve volbách, kteří tak vyjádřili svůj zájem o dění ve městě. Stejně tak bych rád poděkoval členům všech kandidátek za aktivní zapojení do komunálního dění,“ dodal Kolář.

Závratné změny nečekají ani vedení Dolní Poustevny. Městu na rozdíl od Krásné Lípy místostarostové chyběli, starostou byl doposud Robert Holec. Strana Město mého života, na jejíž kandidátce obsadil první příčku, získala 66,27 procenta hlasů všech voličů.

„Protože máme v zastupitelstvu sedm lidí z mé kandidátky, tak předpokládám, že si mě tu nechají. Ti lidé šli do toho se mnou s tím, že chtějí, abych byl starostou,“ řekl Holec.

Robert Holec totiž zároveň získal nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Důvěra voličů jej podle jeho slov potěšila. „Snažíme se to dělat ve stylu jedné velké rodiny a je vidět, že se to vyplácí. Není to jenom o kancelářské, ale také o manuální práci. Snažím se pomáhat všude, kde je potřeba,“ doplnil Holec.

Zastupitelstvo Dolní Poustevny tak nově tvoří Město mého života se sedmi mandáty, Sdružení nezávislých kandidátů (jeden mandát) a PRO NAŠE MĚSTO (rovněž jeden mandát).