Již dnes v pátek večer se v Království u Šluknova rozduní soundsystémy technařů. Ti zde pořádají na bývalém zemědělském letišti párty pod názvem Space piknik. Ve Šluknově se kvůli této technopárty chystají manévry. V pohotovosti bude policie, zdravotníci i hasiči. Místní se bojí nepořádku.

„Na posledním jednání jsme si ujasnili ještě některé věci. Mluvili jsme především s majiteli okolních pozemků a domů, kteří si mohli říct, co by ze strany města potřebovali. Jedni mají například u domu studnu s pitnou vodou, kterou je třeba zajistit,“ říká těsně před začátkem technopárty šluknovský místostarosta Jiří Beneš, podle jehož slov se z jednání pořadatelé kvůli dovoleným omluvili a jednali pouze prostřednictvím elektronické pošty.

Město také připravilo navigační systém, který navede návštěvníky Space pikniku přímo do areálu na Hartě v Království.

„Připravili jsme cedule především ve směru od Německa od dálnice z Budyšína. Nechceme totiž, aby nám návštěvníci, kterých má být několik tisíc, zajížděli do města a zbytečně tak komplikovali dopravu v místech, kde to není nutné,“ doplnil Beneš s tím, že by umístění informačních cedulí mělo být věcí pořadatelů, ale město se snaží předcházet možným problémům.

Kromě toho se chystá uzavírka některých přístupových silnic do Království. Na některých místech dokonce budou zátarasy, aby návštěvníci v automobilech neměli nejmenší šanci projet.

Na bezpečnost budou dohlížet policisté. Kolik a kde jich bude nasazeno, však policie nechce z taktických důvodů prozradit.

V Království u Šluknova bude během víkendu nasazena také dopravní policie. Ta vypomáhá vzhledem k časové náročnosti děčínskému ředitelství jak technikou, tak i vysláním policistů.

„Zaměříme se především na věci, které nám patří. Tedy na kontroly alkoholu a drog za volantem, na technický stav vozidel a na osoby v pátrání,“ říká šéf krajské dopravky Jiří Ušák.

Dopravní policisté budou také hlídat uzávěrky jednotlivých ulic a silnic ve Šluknově a i přímo v Království.

„Samozřejmě si uvědomujeme, že může dojít ke zhoršení dopravní situace, především plynulosti provozu. Ale bezpečnost má pro nás absolutní prioritu,“ doplnil velitel dopravních policistů.

Kromě Policie ČR bude připravena také místní městská policie, která bude mít výrazně posílené služby po celou dobu konání festivalu a bude dohlížet na pořádek v ulicích Šluknova.

Technopárty Space Piknik oficiálně začne dnes ve 20 hodin a skončit by měla v pondělí dopoledne. Během víkendu se bude pro návštěvníky hrát na dvanácti pódiích. Akci její pořadatelé předem nahlásili na šluknovském městském úřadu, který se tak mohl na nával příznivců techna připravit. Pořadatelé očekávají, že přijedou přibližně dvě tisícovky lidí.