Krajský soud zrušil zákaz pochodu nacionalistů na Střekov. Autonomní nacionalisté totiž podali další trestní oznámení na magistrát i primátora Ústí nad Labem Jana Kubatu.

Nacionalisté žalují

„Podáváme další žalobu proti zákazu trasy pietního průvodu, který vydal Kubatův Magistrát na příkaz izraelského extremisty Yaakova Levyho, vystupujícího pod krytím jako velvyslanec státu Izrael,“ uvádí AN Sever bez uvedení jmen na webu nacionaliste.com. „V současné době jsme přistoupili k těmto právním krokům, kterými jsme vyjádřili rázný odpor nezákonným praktikám vedení města Ústí nad Labem.“

Mezi tyto právní kroky patří podání trestního oznámení na primátora města Jana Kubatu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, vydírání, porušování svobody sdružování a shromažďování, anebo přípravě spáchání těchto trestných činů či pokusu o spáchání těchto trestných činů.

#nahled|https://g.denik.cz/54/14/trasa_pochod_neonacistu_klise_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/54/14/trasa_pochod_neonacistu_klise_1.jpg|Trasa pochodu nacionalistů v Ústí nad Labem - Klíše.#

Nacionalisté už jednou požádali soud o zrušení zákazu pochodu, konkrétně trasu na Klíši. Soud jejich námitce vyhověl a zákaz skutečně zrušil. Včera krajský soud dal opět zapravdu svolavateli pochodu Adamu Berčíkovi s tím, že důvody pro zákaz nejsou postačující. Město přitom argumentovalo nedostatečnou kapacitou chodníků a ohrožením bezpečnosti i plynulosti dopravy po trase pochodu.

Podle Milana Knotka, mluvčího magistrátu, se už v prvním případě odbor dopravy magistrátu i dopravní policie shodly na tom, že pochod silně zkomplikuje dopravu. „Jenže soudci rozhodli jinak,“ uvedl Knotek.

V případě Střekova je pak podle Knotka odbor dopravy přesvědčen, že zablokování mostu, který spojuje oba břehy řeky Labe a vedou přes něj troleje, může vyvolat obrovský dopravní kolaps.

Kubatova obhajoba

Sám primátor Kubata k tomu uvedl, že už dlouho neviděl „psaní“ plné tak otevřené nenávisti vůči všem. „Nacionalisté zde ostře vystupují proti levici, pravici, okresnímu státnímu zástupci. Jsem přesvědčen o tom, že většina Ústečanů si tak nesnášenlivé a agresivní lidi v politických funkcích nepřeje,“ řekl.

Dále Kubata dodal, že zmínky o „sionistickém extremistovi“ v podobě izraelského velvyslance v Ústí nad Labem by měly být podnětem pro Policii České republiky, aby se tím vážně zabývala. „Série trestních oznámení, které právní odbor AN Sever oznamuje, je důkazem toho, že jsme naším aktivním odporem vůči pochodu 18. dubna neonacisty rozpálili do běla, což mě mimořádně těší.“

#nahled|https://g.denik.cz/54/14/trasa_pochod_neonacistu_centrum_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/54/14/trasa_pochod_neonacistu_centrum_1.jpg|Trasa pochodu nacionalistů v Ústí nad Labem - centrum.#

Nacionalisté také podali na Kubatu trestní oznámení kvůli údajnému korupčnictví a rozkrádání veřejných financí, případně údajnému manipulování veřejných soutěží. Prý jim v tomto měli pomáhat i někteří úředníci z ústeckého magistrátu.

„Každý starosta nebo primátor, který bude chtít v budoucnosti takové pochody zakázat, se bude muset vypořádat s tím, že ho neonacisté budou nazývat korupčníkem a mafiánem. Jako mě. Dokud budou české zákony k neonacistům tak benevolentní jako dosud, změny k lepšímu se nedočkáme,“ dodal Kubata.