Zlom přišel tento týden, kdy se vedení kraje a Krajské zdravotní znovu setkalo se zástupci starostů Šluknovského výběžku. „Ze strany Krajské zdravotní byl přislíben zájem znovu o celé situaci jednat s vedením měst a nemocnic v Rumburku i Varnsdorfu,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Pro starosty ze Šluknovska je to dobrá zpráva. O obnovu jednání se snažili již několik týdnů, měli totiž obavy o zajištění zdravotní péče v regionu s 55 tisíci obyvatel.

„Rozhodnutí kraje a Krajské zdravotní vítáme. Jsme rádi, že je alespoň naděje na zachování akutní péče ve Šluknovském výběžku. Nyní bude záležet na tom, jak se k tomu postaví Rumburk,“ netajil radost starosta Krásné Lípy Jan Kolář, který se jednání za Sdružení pro rozvoj Šluknovska spolu s dalšími čtyřmi starosty účastnil.

Podle rumburského místostarosty Aloise Kittla mohlo kraj přesvědčit k návratu k jednání i zahájení restrukturalizace nemocnice. Při té se sestěhují některá oddělení do hlavní budovy špitálu.

Příští týden ve středu přijedou do Lužické nemocnice zástupci kraje i Krajské zdravotní. „Doufám, že přijdou s nějakou nabídkou pomoci,“ řekl místostarosta.

Právě restrukturalizace byla jednou z podmínek Krajské zdravotní pro jednání o převodu nemocnice. KZ si také jako podmínku dala, že Rumburk musí být stoprocentním akcionářem Lužické nemocnice. To se podařilo letos splnit, když do majetku Rumburka přešla poslední akcie, kterou nevlastnil.

„Nejzákladnější věc je provedení kompletní analýzy stavu nemocnice, aby se vědělo, v jakém je stavu. Že její situace není růžová, to není žádné tajemství,“ řekl po jednání se starosty hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Kompletní prověrka finanční kondice Lužické nemocnice by měla trvat několik týdnů a podle informací Deníku by měla vyjít na 300 tisíc korun.

Jakým způsobem by k případnému převzetí došlo tak zatím není jisté. Krajská zdravotní ale nejspíše nepřevezme celou firmu, která je značně zadlužená. Právě zaplacení všech dluhů Rumburkem je další podmínkou KZ.

Lužická nemocnice se již několik let potácí v ekonomických problémech. Město do ní nalilo okolo 200 milionů korun. Jen v letošním roce by se ztráta měla pohybovat nad 40 miliony korun. Ty bude muset Rumburk zaplatit ze svého rozpočtu.

Špitál trápí také nedostatek lékařů a sester. Loni na jaře tak musel zavřít porodnici. Nejprve mluvil o dočasném uzavření. Nyní ale již připouští představitelé města, že porodnice znovu otevřená nebude. Nepodařilo se totiž sehnat lékaře, a to přesto, že i s příplatky za služby si primář mohl vydělat okolo 200 tisíc korun měsíčně.

Letos v červenci pak musela být na dva týdny uzavřena akutní část interního oddělení.