Osud rumburské nemocnice je nejistý. Přestože se zástupci starostů ze Šluknovska minulý týden dohodli na obnovení jednání, Krajská zdravotní, pod kterou by Lužická nemocnice případně mohla po převodu patřit, podobné myšlenky rezolutně odmítá.

Naději lidem na Šluknovsku dala minulý týden schůzka starostů s vedením hejtmanství. Jako studená sprcha proto přišlo oznámení Krajské zdravotní, která kraji stoprocentně patří, že návrat k jednacímu stolu ohledně převodu nemocnice nechystá.

„Poskytování zdravotní péče v Lužické nemocnici neshledává představenstvo jako udržitelné, a to ani v případě realizace určitých okamžitých opatření a případného zúžení stávajícího rozsahu poskytování zdravotní péče. Představenstvo rozhodlo, že není v současné době možný návrat k původním podmínkám a není možné v současné době jednat ani o podmínkách nových,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Dodal, že podle jeho informací většina krajských radních obnovení jednání nepodporuje.

Zástupci starostů Šluknovského výběžku se přitom mají sejít tento pátek s náměstkem hejtmana pro zdravotnictví Stanislavem Rybákem, kde mu představí nabídku Rumburka. Podle informací Deníku už město nebude trvat na zachování všech čtyř oddělení. Tedy dětského, chirurgie, interny a porodnice. Ta je navíc od loňského jara zavřená.

Tuto informaci nechtěl starosta Rumburka Jaroslav Sykáček do pátečního jednání s Rybákem komentovat.

„Cokoliv bychom teď řekli, by mohlo uškodit následujícím jednáním,“ řekl Sykáček, který je zároveň místopředsedou dozorčí rady Krajské zdravotní.

Příliš sdílný nechtěl být ani předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiříkova Michal Maják. „Uvidíme, jak se vyvine jednání s panem náměstkem Rybákem. Momentálně k tomu víc nemohu říct,“ uvedl Maják s tím, že Krajská zdravotní je sice firma vlastněná krajem, ale zodpovědnost leží na představenstvu společnosti.

„Jeho členové ručí veškerým svým majetkem. Takže rozumím tomu, že se obávají toho, že Lužická nemocnice je údajně ztrátová. To je ale potřeba si vyříkat mezi sebou,“ dodal předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska.

Zdravotnictví ve Šluknovském výběžku je v hluboké krizi. Lužická nemocnice má rok od roku vyšší ztrátu, pro letošek město počítá se 40 až 50 miliony korun, chybí jí lékaři a postupně omezuje provoz. Kromě dlouhodobě uzavřené porodnice například na začátku prázdnin nebude kvůli nedostatku lékařů v provozu akutní příjem na interním oddělení.

Pacienti s kolapsovými stavy, o které není v horkých měsících nouze, nebo s infarktem tak budou muset do jiných nemocnic. Například do Děčína nebo České Lípy. Ty jsou ale od Šluknovska vzdálené padesát až šedesát kilometrů. Problémy to může nadělat i záchranné službě, její sanitky totiž mohou být kvůli dlouhému převozu mimo svůj region výrazně déle, než je obvyklé.