Milovníci regionální historie se mohou těšit z dárku plného inspirace a nových poznání obcí na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Zásluhou občanského sdružení pod Studencem právě vyšla knižní publikace nazvaná Krajina pod Studencem v proměnách doby. Sobotní odpoledne se v českokamenickém Dětském domově Země dětí stalo dějištěm svátečního křtu reprezentativní publikace.

„Mám ohromnou radost z toho, že se nám podařilo několikaleté snažení dovést do úspěšného konce. Příjemně mne překvapil ohromný zájem lidí o tuto novou publikaci, která mapuje především historii, ale zachycuje i nedávnou minulost. Velký dík patří archivářce Haně Slavíčkové, která se na vzniku nové knihy podílela rozhodující měrou. Teď tu není, protože onemocněla. Ale bez jejího přispění by to byla jen jakási brožurka,“ svěřovala se spoluautorka knihy a předsedkyně občanského sdružení Jitka Tůmová.

Myšlenkou zmapování historie území, ve kterém působí občanské sdružení, se začala zabývat před několika lety. Obracela se na chalupáře i lidi, kteří ve Studenci, Lísce, Kunraticích a dalších obcích žijí trvale. Postupně se pro připravovanou knihu dařilo získávat historické fotografie i nejrůznější dobové dokumenty. Druhá autorka Hana Slavíčková zase trávila stovky hodin nad archiváliemi, z nichž vybírala zajímavosti a fakta k minulosti krajiny pod Studencem.

„Obě si nesmírně vážíme ochoty a vstřícnosti lidí, kteří nám zapůjčili mnohé fotografie a další podklady. Publikaci by se také nepodařilo vydat bez finanční pomoci Česko-německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje, některých obcí, nadací i jednotlivých donátorů,“ připomněla šéfka občanského sdružení.

Vydání knihy potěšilo i německé rodáky, kteří se do míst svého dětství a mládí stále rádi vracejí. Mnozí z nich i se svými potomky a jejich rodinami.

„Když tou knihou listuji, přepadají mne zvláštní pocity. Vybavuje se mi spousta vzpomínek, na fotografiích poznávám vzhled zdejších obcí před desítkami let. Pokud bych si měl něco přát, bylo by to vydání této knihy v německém jazyce,“ nechal se slyšet Rainer Heinrich, který na sváteční křest dorazil z Německa s manželkou Gizelou.

Publikace se spoustou fotografií i zajímavých pohledů do minulosti mizela z improvizovaného prodejního pultu v dětském domově jedna za druhou.

„Zatím jsem si ji prohlédla jen zběžně, ale i tak mám jen slova chvály. Je nádherná. Vůbec jsem s jejím zakoupením neváhala. Už se těším, jak si v ní budu číst,“ radovala se z pořízeného vánočního dárku někdejší českokamenická starostka Hana Lukáčová.

Podobně reagovala i ředitelka Dětského domova Země dětí Alena Kuchařová. Publikaci dostala darem za vytvoření přátelského prostředí pro všechny účastníky křtu.

„I pro naše děti to byla velká motivace. S panem vychovatelem, který shodou okolností vystudoval historii, absolvovaly besedu. Při ní se seznámily s minulostí některých obcí, ale i samotné vily, ve které náš domov sídlí přes šedesát let,“ tvrdila paní ředitelka. Sama přiznala, že v České Kamenici žije patnáct let a okolní krajina ji okouzlila.