Čalouník, instalatér, klempíř, obkladač, pokrývač, tesař, řezník.uzenář, zedník, zámečník – to jsou vybrané obory vzdělání, které se od 1. září staly Ústeckým krajem podporovanými učebními obory. Žáci, a to již od prvních ročníků, kteří mají trvalé bydliště v tomto kraji, budou dostávat stipendium na přilepšenou. Za tři roky studia mohou získat 12 tisíc korun, při vyznamenání dokonce až 21. tisíc korun.

Petr Jakubec, radní Ústeckého kraje, tvrdil, že je to jedna z možných cest, jak zmírnit současný neutěšený stav chybějících řemeslníků na trhu práce. „Chybí především lidé v klíčových oborech. Proto se kraj rozhodl pro motivační program pro žáky středních škol, zřizované krajem a jeho součástí je i tzv. balíček stipendií pro učně. Od září, kdy tato novinka platí, do konce letošního roku, by studenti prvních ročníků od Ústeckého kraje měli dostat jeden milion korun, v příštím roce máme v rozpočtu připravený dvojnásobek,“ řekl radní, který má resort školství na starosti.

Novinku vítají rodiče

Novinku uvítají jistě i rodiče. „Je to dobrý nápad, který se musí líbit. Hlavně dnes, kdy je všechno čím dál dražší,,“ řekla Ivana Boháčková z Rumburku a dodala. „Slyšela jsem, že už i některé podniky získávají učně podobnými pobídkami. Kdysi měly firmy dokonce svá učiliště. To nebyl finanční nápor na rodinné rozpočty tak drastický. Bohužel je to pryč. Řemeslo se vytrácí,“ vzdychla Boháčková. Doma má potencionálního pekaře, do učiliště ale nastoupí až za rok.

Někteří ředitelé středních škol cítí rozhodnutí kraje jako diskriminace ostatních oborů. „Je výborné, že se aspoň začalo s něčím, co v jiných krajích funguje už dlouho. Přesto si myslím, že ve vyjmenovaných řemeslech chybí co postrádají hlavně v technických a strojírenských oborech jako např. elektrikáři, obráběči, svářeči,“ řekl František Hricz, ředitel Střední průmyslové školy technické ve Varnsdorfu. Podotkl, že některé finanční částky z nových balíčků kraje mu nepřijdou tak motivující. „Doufám, že se to časem podaří vychytat. Určitě s tím na školách budeme mít i hodně administrativní práce,“ myslí si ředitel. Jeho kolega ze Střední lesnické školy a střední odborné školy sociální ve Šluknově Rudolf Sochor řekl, že by měly být stejným způsobem podporovány všechny obory. „Když ne krajem, tak třeba firmami, pro které by po ukončení školy absolventi pracovali. Takhle je to diskriminace jiných,“ konstatoval ředitel.

Přispívají i na cestu do školy

Druhým balíčkem, který kraj přichystal, je další finanční příspěvek. Je určený pro středoškoláky, kteří do svých škol dojíždějí. Sto korun dostane každý, kdo od září bude dojíždět v okrese, dvě stě korun pak ti, kteří dojíždějí mimo něj. Ústecký kraj vydá na tento účel jenom letos 13 milionů korun. Klade si ale podmínku, že žák nebude „chodit za školu“ a nebude mít sníženou známku z chování. „Peníze budou vyplácet studentům jednotlivé školy, kraj jim peníze pak vrátí,“ řekl Zbyněk Šebesta z tiskového oddělení. Na finanční příspěvek, mají podle něho nárok i studenti, kteří jsou přechodně ubytování třeba na internátech. Motivační příspěvek na dojíždění dostanou žáci, kteří navštěvují střední školu, konzervatoř nebo vyšší odbornou školu působící na území Ústeckého kraje bez rozdílu zřizovatele. Program se má vyhlašovat pro každý školní rok.