Bleskové záplavy na Děčínsku byly důvodem nedělního nočního setkání povodňové komise Ústeckého kraje.

„ Nechal jsem na zvážení, zda by nebylo vhodné do nejvíce postižených míst povolat armádu,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Připomněl, že výše škod na dopravní infrastruktuře se pohybuje v desetimilionových částkách. Především v Dolních Habarticích nejsou dosud některé domy přístupné motorovými vozidly, voda strhala několik mostků, asi stovka lidí byla evakuována.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé odstraňují následky povodně

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová proto dostala od povodňové komise doporučení, aby prověřila možnosti čerpání státní pomoci na obnovu povodní zasaženého území a v případě potřeby vyhlásila stav nebezpečí ve správním obvodu Děčína.

Povodně zasáhly obce Srbská Kamenice, Benešov nad Ploučnicí, Jánská , Dolní Habartice, Horní Habartice, Kerhartice, Markvartice, Veselé. Podle předběžných odhadů se škody dají vyčíslit v řádech desítek milionů.

GALERIE, KTEROU JSTE POMOHLI VYTVOŘIT I VY

„Ústecký kraj zatím postiženým obcím okamžitě poskytl 90 vysoušečů, chystáme také různý potřebný humanitární materiál,“ uvedla hejtmanka Jana Vaňhová.

Ředitel Povodí Labe Jindřich Zídek uvedl, podle hydrologické situace na Labi se s ohledem na situaci na horních tocích nepředpokládá v nejbližší době zhoršení situace. Podle informací meteorologů se nečekají srážky, který by mohly ovlivnit průtoky na Labi.