Padesátistránkovou brožuru s návodem, jak vyřešit sociální nepokoje 
a výskyt politického extremis-mu, dostanou v příštích dnech města a obce na severozápadě Čech.  Je to už několikátý „manuál", který Ústecký kraj samosprávám rozesílá.

Brožuru se stejným tématem připravil pro obce už před třemi lety. Kromě toho vydala svou příručku pro obce 
i vládní agentura pro sociální začleňování. Oba materiály by měly pomoci především obcím ve Šluknovském výběžku, ve kterém došlo loni k řadě poměrně velkých demonstrací.

Protiextremistický návod vydal kraj poprvé v listopadu 2009, rok po pouličních nepokojích v Litvínově, které prosluly jako „bitva o Janov".  Mezi litvínovskými panelovými domy se tehdy střetlo asi 500 pravicových radikálů, 1000 policistů a do situace zasáhly 
i desítky místních Romů.

Rok po nepokojích ve Šluknovském výběžku přichází druhý manuál. Pouliční střety sice nebyly ani zdaleka tak tvrdé, ale do demonstrací se zapojovali v mnohem větší míře místní. Kraj tvrdí, že dávají návod, jak rozpoznat ohrožení obce sociálními nepokoji, jak postupovat při spolupráci se státní správou, nebo jaké možnosti lze využít 
v oblastech prevence a represe. V přílohách jsou potom vzory obecních vyhlášek 
a provozních předpisů, které mohou sociální problémy alespoň utlumit. Brožuru dostane 354 měst a obcí.

Kraji vládla od roku 2008 koalice ČSSD a ODS – zatímco druhá strana ve vedení příští týden skončí, první se u moci udržela díky koalici s KŠCM. 
A kraj teď tvrdí, že napětí v regionu dál stoupá.

„Vzrůstá postupně tak, jak dopadají důsledky ekonomické krize na obyvatele. Nelze vyloučit, že obdobný vývoj, jako ve Šluknovském výběžku, a to včetně nepokojů, se může opakovat i na dalším území kraje," uvedla Hanáčková 
a jmenovala hlavně okresy Most a Chomutov.

Pomoci obcím s vyloučenými lokalitami chce také vládní agentura.

„Příručka vychází z již více než čtyřleté praxe Agentury ve třech desítkách českých měst a obcí. V nich se podařilo zavést a odzkoušet řadu fungujících postupů pro začleňování sociálně vyloučených obyvatel. Ty se teď mohou přenášet i do dalších měst a věřím, že tato příručka k tomu může být velmi užitečným pomocníkem," říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Kromě návodných postupů uvádí příručka i příklady konkrétních míst, kde se již některé navrhované kroky daří uplatňovat.

Zmiňuje tak například prodloužení autobusové linky do vyloučené lokality Prunéřov 
v Kadani, které zvýšilo docházku dětí do školy, zřízení poradny pro dlužníky v Bruntálu nebo možnost zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané s nízkou kvalifikací v sociálních firmách či prostřednictvím míst vyhrazených pro ně ve veřejných zakázkách města. Tuto podmínku využilo město Most při rekonstrukčních pracích na sídlišti Chanov.

Podle ředitele agentury Martina Šimáčka je příručka ideálním způsobem, jak šířit zkušenosti pracovníků agentury do dalších měst.

„Díky omezeným finančním prostředkům může Agentura najednou spolupracovat 
s 24 městy a obcemi," vysvětluje Šimáček.