Děláte zbytečnou práci, vzkazuje ústecké hejtmanství členům vlády. Ti totiž začali projednávat změny zákonů, které by měly pomoci řešit situaci v lokalitách zmítaných sociálními nepokoji – tedy i na Šluknovsku. Jenže totožné řešení již před několika měsíci nabídl kraj ve svém balíčku zákonů.

Vláda začala například projednávat možnost trestání opakovaných přestupků jako trestný čin. A hejtmanství nad tím kroutí hlavou.

„Vláda se po půl roce od nepokojů na Šluknovsku snaží vzbudit zdání, že se začíná zabývat situací ve vyloučených lokalitách. Přitom přichází s iniciativami, které již Ústecký kraj zpracoval do konkrétních návrhů legislativních změn,“ uvedl mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř. Návrh zákonu z pera politiků v kraji je ve sněmovně již od září minulého roku. Vládní poslanci se přitom rozhodli přerušit jeho projednávání do začátku června.

„Vláda začala diskutovat nad přípravou zákonu, který je již dávno ve sněmovně, ale pravicoví poslanci nemají vůli jej schválit. Je to mrhání naším úsilím, ale hlavně se stále odkládají potřebná řešení pro Šluknovsko a další obdobné lokality po celé České republice,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

Podobný názor jako krajský úřad mají také starostové ze Šluknovska.

„Je to trochu pět minut po dvanácté. Nechápu, proč se to neřešilo hned. Tedy ve chvíli, kdy tyto problémy vypluly na povrch. Vše, co nyní vláda projednává, jsme už navrhovali před několika měsíci. Nevím, jestli se nejedná o nějaké politické hrátky, ale je nutné vidět, že jde především o lidi,“ říká starostka Šluknova Eva Džumanová.

Ústecký kraj v rámci Ústeckého balíčku prosazoval vytvoření systému registrace přestupků a zpracoval a předložil parlamentu mimo jiné novelizace zákonné úpravy proti narušování veřejného pořádku. Jedním z problémů, který podstatným způsobem přiživuje extremistické nálady v některých regionech, je neschopnost státu efektivně zakročovat proti obyvatelům, kteří opakovaně obtěžují své spoluobčany neustálým pácháním drobných přestupků, drobnými výtržnostmi, krádežemi, násilnostmi či narušováním nočního klidu.

Kraj i centrální orgány dlouho situaci na Šluknovsku přehlížely. A to i přesto, že místní starostové dlouhodobě upozorňovali na možné vyhrocení situace. K tomu také došlo na konci loňského léta po přepadení několika mladíků v Rumburku.

Krátce po té vyrazily do ulic tisíce lidí, kteří protestovali proti rostoucí kriminalitě. Za tou mají stát podle přesvědčení místních především Romové či sociálně nepřizpůsobiví obyvatelé.