Podle mluvčí krajského úřadu Magdalény Hanáčkové mají pomoci řešit napětí v sociálně vyloučených lokalitách. Kraj tak reaguje na vyhrocenou situaci ve Šluknovském výběžku, kde už od poloviny srpna lidé opakovaně protestují proti nepřizpůsobivým Romům.

Kromě toho navrhuje, aby opakované rušení veřejného pořádku bylo trestným činem. Chce také změny v oblasti hazardu nebo sociálního bydlení. Rada kraje balíček legislativních změn předloží ve středu k jednání zastupitelstvu.

„Vzhledem k časté migraci pachatelů počítá návrh také se zřízením centrální evidence přestupků, kde bude možné sledovat skutečný počet prohřešků proti občanskému soužití bez ohledu na místo pobytu,“ vysvětlila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, která v úterý zamíří jednat se starosty přímo do Šluknovského výběžku.

„Hodnotíme velmi kladně, že kraj chce podobné změny iniciovat. Je to pro nás pozitivní zpráva. Více ale budeme vědět po úterním jednání,“ řekl místostarosta Rumburku Ladislav Pokorný.

Kraj navrhuje také změny zákonů v oblasti poskytování bydlení osobám v hmotné nouzi.

„Nová úprava jasně vymezuje, co je to sociální bydlení, jak určit oprávněnou osobu, poradenství v otázkách zajištění sociálního bydlení, jednoznačně stanovuje postup při uzavírání nájemních smluv a úhrad energií,“ popsala mluvčí.

Loterijní zákon navrhuje kraj pozměnit tak, aby dával obcím více pravomocí regulovat počet a umístění heren a videoterminálů.

Autor: Alexandr Vanžura, ČTK