Kraj totiž požaduje po děčínském dopravním podniku, který je zapojený do integrovaného dopravního systému, aby přečísloval své linky.

Systém značení jednotlivých linek funguje v Děčíně desítky let. A až na několik drobných změn, případně zrušení některých linek, žádnou velkou změnou neprošel.

ZMĚNA UŽ V PROSINCI?

Ta se chystá až nyní, kdy krajský úřad požaduje přečíslování všech linek městské autobusové dopravy. S novými čísly by autobusy měly vyjet letos v prosinci. Zda tomu tak opravdu bude, ale není jisté.

Dopravce si totiž klade jednu jasnou podmínku. „Dopravní podnik požaduje přidělení celé stovkové řady začínající čísly 00,“ říká ředitel dopravního podniku Bohumil Bárta.

Fakticky to znamená, že by se vlastně žádné přečíslování nekonalo a autobusy v Děčíně by měly stejná čísla. Pro krajský úřad to ale zřejmě bude nepřekonatelná překážka.

„Číselná řada malých linek připadne největší městské hromadné dopravě v krajském městě,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Říci, zda by nedohoda na číslování linek autobusů v Děčíně znamenala odchod dopravního podniku z integrovaného dopravního systému, je podle Dosedělové prozatím předčasné. Obě strany stále jednají.

Nápad se změnou desítky let fungujícího číselného systému městských autobusů se nelíbí ani děčínské radnici.

„Děčín se v tomto roce potýká s poměrně složitou dopravní situací. Někteří lidé raději volí pro pohyb po městě městskou hromadnou dopravu. Přečíslování linek tuto situaci ještě více zkomplikuje. Bohužel v rámci integrace dopravy jsme k tomu nuceni krajským úřadem, a proto chceme zvolit tu nejjednodušší cestu,“ řekla děčínská primátorka Marie Blažková.

Děčín přitom není jediným městem, kde by k přečíslování mělo dojít. Od září si budou muset zvykat na nová čísla městských linek například v Teplicích.

Také v tomto městě se změnou číslování linek zabývalo vedení. Oproti Děčínu zde ale zajišťuje linkovou i městskou autobusovou dopravu jedna jediná společnost – Arriva.

Cestující v teplické městské dopravě o chystaných změnách zatím nevědí. Vyplývá to z ankety Deníku, kdy z deseti oslovených lidí ani jeden z nich o nějakých novinkách v MHD po prázdninách vůbec nic nevěděl.

„To mi ani neříkejte. Sotva jsme se vzpamatovali z průšvihu přechodu na krajský systém, kdy se prakticky všechno mimo Teplice změnilo a ze začátku příliš nefungovalo, a už zase nějaké předělávky. Nic o tom ale nevím,“ říkal teplický senior Josef Lupol.

Změna čísel linek se již dotkla například Chomutova, kde jsou nově linky čísla 301 – 360. Ve Varnsdorfu pak jezdí nově linka 191.