Nejméně pět let si Verneřičtí stěžují na špatný stav silnic okolo Příbrami. Letos by se měli dočkat opravy dvou silnic – z Příbrami do Rychnova a z Příbrami na Bukovou horu. „Ty silnice jsou v dezolátním stavu. Slibovali nám čtyři roky, že je opraví. Na silnici na Bukovou horu se nedávno dokonce stala nehoda, při které motorkář vjel do díry,“ řekl starosta Verneřic Daniel Zygula.

Za opravu těchto silnic zaplatí kraj s přispěním Státního fondu dopravní infrastruktury 11,5 milionu korun. Tyto silnice prošly poslední velkou důkladnou opravou přibližně před dvaceti lety.

Původně měla být v seznamu rekonstrukcí také silnice z Příbrami do Slukové. Ta ale pro letošní rok z plánu krajských oprav vypadla. Nejedná se o jedinou cestu na Verneřicku, která by potřebovala opravit. „Ani silnice z Verneřic do Příbrami rozhodně není v dobrém stavu. Nejbolavější to ale je v okolí Příbrami a Rychnova,“ vypočítal největší boláky na dopravní infrastruktuře Zygula. Problematické jsou rovněž opěrné zdi silnic nad Bobřím potokem, které by podle starosty Verneřic také potřebovaly rekonstrukci.

Zahájení výkopových prací v Teplické ulici v Děčíně.
FOTO: Začaly výkopy opravované kanalizace v Teplické ulici v Děčíně

Druhou nejvyšší částku dá kraj do průtahu Kytlicemi a propojce Brtníků a Panského. Oprava každé z těchto dvou silnic vyjde na sedm milionů korun. O milion levnější bude rekonstrukce silnice ze Staré Olešky do Huntířova. I ta volá po opravě řadu let.

Pro řidiče nejvíce nepříjemná pak bude oprava spojení Křížového Buku s Chřibskou, které je na hlavním tahu mezi Děčínem a Šluknovským výběžkem. Akce vyjde na tři miliony korun.

O konečném přísunu peněz na opravy silnic bude rozhodovat krajské zastupitelstvo. To se sejde na svém pravidelném jednání příští týden v pondělí. Všechny navržené projekty za více než 174 milionů korun by však měly hlasováním bez problémů projít. Mají totiž podporu vládnoucí koalice.

Stříhání lam alpak v děčínské zoo.
FOTO: V děčínské zoo se připravují na léto. Alpaky mají letní sestřih

Opravují i města

Do oprav silnic ale kromě kraje nebo státu investují také města. Například Děčín má pro letošní rok vyhrazeno na opravy místních komunikací 33 milionů korun. „Hotové jsou už ulice Práce, Dělnická, Želenická, U Tvrze, Žižkova, Oldřichovská a Jelení,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil s tím, že opravy dalších ulic se připravují. Výsprav by se měla dočkat například Vítova, Saská nebo Krásnostudenecká.

S opravami počítají také v Krásné Lípě, ta ale vzhledem ke svému rozpočtu posílá o řád méně. „Už pátým rokem po sobě dáváme na opravu místních komunikací dva miliony ročně. Letos tak opravíme kromě jiného další část silnice do Velkého Dolu,“ přiblížil krásnolipské investice do infrastruktury starosta Jan Kolář.

Příští rok by pak měla začít oprava průtahové komunikace městem, kterou by měl zaplatit kraj.

Ilustrační foto. Děčínská nemocnice.
Muž ukončil život skokem z pátého patra děčínské nemocnice