Stavební stroje se zakously do silnice poprvé minulý týden, jen pár metrů za Křinickým náměstím v Krásné Lípě. Dohromady kraj nechá letos a příští rok opravit více než šestnáct kilometrů důležité cesty. „Opravou projde povrch silnice, kterou budeme rekonstruovat ve stávající šířce. Opravené budou také nynější propustky, mosty, odvodnění a opěrné zdi,“ informovala mluvčí krajského úřadu Magdaléna Fraňková.

Silničáři srovnají také úrovně asfaltu na jednotlivých křižovatkách, v okolí přejezdů pak komunikaci opraví až po hranici nebezpečného pásma. Kvůli bezpečnosti půjde k zemi také několik vzrostlých stromů a mimo území obcí, kterými silnice prochází, opraví stavební firma také krajnice. Kromě Krásné Lípy a Velkého Šenova zasáhne rekonstrukce také na území Vlčí Hory, Zahrad, Starého Hraběcí a Brtníků.

Za opravu dá hejtmanství 173 milionu korun bez daně. Cenu se podařilo výrazně snížit díky výběrovému řízení. Projektanti při plánování oprav totiž počítali s náklady  vyššími o téměř čtyřicet milionů.

„Zhotovitel má na dokončení 52 týdnů od předání celého staveniště, které proběhlo 4. září. Je však třeba počítat se zimní přestávkou přibližně dva až tři měsíce. Práce by tedy měly být dokončeny nejpozději v listopadu příštího roku,“ doplnila Fraňková.

Dopravu budou řídit semafory

Výraznější dopravní omezení by v Krásné Lípě měla skončit v červnu 2020. „Pro nás to znamená, že bude v části města provoz usměrněný semafory. To může být komplikace tam, kde bude  semafor na zúženém místě. Pokud se tam naskládají dva kamiony za sebou, což se stát může, tak se doprava natáhne dál do města a všechna auta na zelenou už neprojedou,“ řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář a dodal, že je to při podobně velké investici pochopitelné.

Tolik potřebná oprava tak přinese řidičům komplikace v podobě kyvadlově řízené dopravy. Silnice by však měla být po celou dobu rekonstrukce průjezdná, s objízdnými trasami se nepočítá.

Pro Ústecký kraj to není první velká investice do silnic na Šluknovsku. V regionu v posledních letech investoval stovky milionů korun. Například před čtyřmi lety se řidiči dočkali nového povrchu na silnici z Krásné Lípy do Varnsdorfu, na kterou navazuje nyní zahájená rekonstrukce. Ve stejné době byla opravena také silnice z Rumburka do Šluknova. Oba úseky opravené v roce 2015 měří dohromady asi dvacet kilometrů a Ústecký kraj za ně zaplatil necelých sto milionů korun.

Nová je i silnice mezi Doubicí a Kyjovem nebo stoupání u Lísky.