Dokumenty pro posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) uvažovaného Penny marketu v Děčíně v koši neskončily. Materiály z projednávání sice firma, jež má obchod stavět, stáhla, ale záměru postavit ho se nevzdala. Podklady nyní doplňuje.

„Překvapilo mě, že radní Ústeckého kraje požadují tak zvanou velkou EIA, nikde v republice jsme se s tím nesetkali. Všude jinde stačila EIA malá,“ řekl včera Karel Reytt z oddělení expanze firmy A+R, jež markety staví. Doufám, že po doplnění, radní ze svých požadavků na velkou EIA ustoupí.

„Chceme do dokumentů zapracovat všechny připomínky, tedy odhlučnění místa, dopravní řešení a vypořádat se i s připomínkami, které zaslali děčínští aktivisté a také jedna rodina,“ dodal Reytt. Poznamenal, že velká EIA by stavbu posunula o mnoho měsíců, malá EIA je podle něj vyřízená do měsíců dvou.

Požadavky radních ho překvapily i proto, protože například k dopravnímu řešení má firma kladná stanoviska děčínské i krajské policie a Ředitelství silnic a dálnic.

Radní však ze svých požadavků neustoupí, ani po doplnění podkladů a velkou EIA budou požadovat. Včera to potvrdil radní Milan Franc.
„Na všechna obchodní centra ji požadujeme, výjimku dělat nebudeme, měříme všem stejným metrem,“ zdůvodnil rozhodnutí. Slíbil, že řízení by mělo být do čtyř měsíců ukončeno.

Firma A+R získala pozemky na stavbu marketu od děčínského soukromého vlastníka. Další část odkoupila od města. To se však stalo trnem v oku aktivistům ze SHO, kteří prodej napadají. Údajně zde také chtěli koupit parcelu, na svých stránkách ale neuvádějí na co.

„Záměr města prodat tyto pozemky byl zveřejněn na úřední desce, a to v době od 28.12.2007 - 14.01.2008. Informaci jsme uveřejnili také ve Zpravodaji města Děčín č.21/2007 na straně 7,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová. Doplnila, že ačkoli lidé měli možnost se k tomu vyjádřit, nikdo toho v určené době nevyužil.

Podle aktivistů by supermarket zhoršil ochranu veřejného zdraví obyvatel v Bynově, podnítil by další dopravu a mohl by také přivodit zánik mnoha drobných prodejců.

Karel Reytt z firmy A+R je však opačného názoru. „V Bynově je malé Tesco, a tak lidi jezdí za velkými nákupy do centra. Šli jsme opačnou cestou, než je v Děčíně zvykem a chceme postavit market v okrajové čtvrti. To spíš dopravě ulehčí,“ poznamenal Reytt.

Obchod by byl místem nákupů pro zhruba pět tisíc lidí z Bynova a podle Reytta by ho využívali i obyvatelé nedalekého Jílového.

„Na rovinu říkám, že podpůrným argumentem pro nás je i to, že by nedaleko mohl vést dálniční přivaděč a lidé by k cestám třeba do Prahy využívali tuto trasu a v našem obchodě by se zastavili,“ vysvětlil Reytt.

V Bynově je kromě malého Tesca i pekárna, řeznictví a večerka. „Osobně bych Penny přivítala, přišlo by sem víc lidí a to by bylo dobré i pro můj obchod,“ řekla Lenka Kopsová, která má v Bynově prodejnu s esoterickými pomůckami. Myslí si však, že stávající obchody potřeby lidí plně pokryjí.

Stavba Penny, respektive diskuse o ní, jsou předmětem další žaloby, kterou aktivisté podali. Tentokrát žalují město za to, výroky děčínského primátora Vladislava Rašky. Ten měl na zastupitelstvu říci, že dotazy ohledně Penny, jež zaslali aktivisté jednomu z úředníků radnice, jsou zastrašováním a vyhrožováním. Tomu se aktivisté brání a požadují omluvu. Záležitost nechtěl Raška komentovat.