Potraviny, drogerie, alkohol, žvýkačky a mnoho dalšího mizí z obchodů na Děčínsku nezvyklou rychlostí. Obchodníci si však nelibují. Do krámů nemíří natěšení zákazníci, ale čím dal častěji zloději.

Počet krádeží za poslední dobu neobvykle vzrostl. „Ke krádežím v obchodech vyjíždíme až třikrát denně. Naštěstí v místních obchodech dobře fungují ostrahy, takže se jen málokomu podaří s lupem utéct,“ řekl velitel varnsdorfských městských strážníků Martin Špička. Varnsdorfští zloději jdou prý nejčastěji po alkoholu a potravinách. „Překvapuje mě, že zloději kvůli pár korunám riskují tisícové pokuty. Ale je pravda, že pokutu na místě zaplatí jen málokdo. Pokud bychom měli všechny zadržené zloděje předávat ke správnímu řízení na městský úřad, tak bychom úředníky asi zcela zahltili,“ vysvětlil Špička.

Obdobně jsou na tom i děčínští strážníci. „Drobných krádeží je poslední dobou opravdu hodně. Počet krádeží v porovnání se stejným obdobím loňského roku poměrně citelně narostl,“ řekl mluvčí Tomáš Pavlík. Zloději kradou vše, co jim přijde pod ruce. „Několikrát jsme už vyjížděli i ke zlodějům, kteří v obchodě ukradli například sáčky, které jsou u pečiva či zeleniny. Hodí se jim prostě všechno,“ dodal Pavlík. Už v průběhu minulého roku městská policie na tento zhoršující se trend zareagovala změnou systému služeb, který spočívá v tom, že okolí obchodních center je pod daleko intenzivnějším dohledem.

Organizované skupiny i drobní zlodějíčci

Drobní zlodějíčci, ale i organizované skupiny netrápí jen velké obchodní řetězce, ale také malé živnostníky. „Krádeží je poslední dobou čím dál více. Kradou lidi, do kterých bychom to vůbec neřekli. A berou vše, od maličkostí až po drahé parfémy,“ posteskla si zástupkyně vedoucí děčínské drogerie DM Jitka Plzáková. Prodavačky z děčínské DM spolupracují se strážníky pravidelně, díky jedné z nich se podařilo během jediného dne zadržet dva hledané muže.

Většina obchodníků se proti zlodějům snaží chránit, někde najímají soukromé bezpečnostní agentury, někde pomohou kamery a v některých obchodech se ze samotných prodavaček stávají skoro detektivové. „Pokud se nám někdo zdá podezřelý, tak ho bedlivě sledujeme. Mnohokrát se nám to vyplatilo, zloděje jsme zadrželi dříve, než se mu podařilo z krámu odejít,“ uvedl zástupce vedoucího rumburské drogerie Martina.

Zlodějům hrozí až tříletý pobyt ve vězení, a to v případě, že se krádeží dopouští opakovaně. Většina jich je ale potrestána pokutou, ta může dosáhnout až patnáctitisícové výše. „Statistiky jsou zkreslující, mnohem častěji k drobným krádeží totiž vyjíždí městští strážníci, my se dostane jen k případům, kdy jde o již trestaného zloděje, nebo když škoda přesáhne částku pěti tisíc korun,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.