Všech sedm okresů Ústeckého kraje loni patřilo mezi skupinu těch, kde bylo podle policie nejvíce krádeží kovů.

„Vyhláška určitě měla kladný vliv na omezení těchto krádeží, méně hlášení máme od železničářů, energetiků i firem a soukromých vlastníků," řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

V Ústí zaznamenali jediný případ

Před platností vyhlášky Městská policie Ústí nad Labem nejméně dvakrát týdně řešila sběrače kovů, kteří neoprávněně odváželi kovy do sběrných surovin.
„Po platnosti vyhlášky jsme řešili jen jeden případ, a to sběračů ze Slovenska. Počet krádeží barevných kovů se rapidně snížil. Naše hlídky se se sběrači kovů setkávají jen zřídka," řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Změna je patrná na meziročním poklesu krádeží silniční litiny. Od ledna do srpna 2014 zmizelo v Ústí 135 kusů silniční litiny, ve stejném období letošního roku to bylo kusů šestnáct.

Krádeží kovů je zhruba o polovinu méně od platnosti vyhlášky v Chomutově.

„Některé sběrny zaznamenaly úbytek fyzických osob, které v hojném počtu docházely. Dle informací provozovatelů sběren se snížil i objem vykupovaných odpadů," řekl mluvčí magistrátu Jan Rödling.

„Na druhou stranu na základě půlročních zkušeností bylo zjištěno, že v některých případech dochází k obcházení zákona," uvedl mluvčí.

Na stejný problém poukázala vedoucí odboru dopravy a životního prostředí teplické radnice Dagmar Teuschelová. „Provozovatelé zákon obcházejí směnkami, žádnou velkou změnu po vyhlášce nepozorujeme," uvedla. Podle ní třeba poklopy kanálů zmizely už dávno. Radnice je nahradila plastovými, takže ani škody na městském majetku se vyhláškou výrazně nemění.

Změnu nepozorují ani v Děčíně, kde neměli se sběrači kovů podle mluvčí Markéty Lakomé větší problémy.

„Vyhláška svůj význam má, ale u nás dobře fungovala městská policie už předtím, kontrolovala výkupny a hlídala prodej kovového odpadu," uvedla.

Na novinku si stěžují provozovatelé sběren kovového šrotu.

„Máme strašně moc papírování a zvýšily se nám výdaje. Vyhláška pomohla jen poště a bankám, které si účtují za převody a výběry," řekla Jana Králová z výkupny druhotných surovin v Roudnici nad Labem. Březen, kdy vyhláška začala platit, byl podle ní „masakr".

„Teď už si lidé zvykli. Ale hned se to zase změní, protože nebudeme moci vyplácet částku přes bankovní šeky," zmínila.

Další změna 
přijde dnes

Novela zákona o odpadech začne platit 1. října. Definuje, jakou formou je možné vyplácet peníze za odebrané kovové odpady fyzickým osobám.

„Jsou lidé, kteří chtějí peníze hned, takhle je dostanou až za tři nebo čtyři dny od odevzdání odpadu a těžit z toho bude pošta," uvedla Králová. Podle ní už do sběren míří jen lidé, kteří při úklidu vyřadili odpad. Těm bankovní převod většinou nevadí.