Další lídři na historicky první politické debatě před krajskými volbami v Děčíně zase upozornili na vysokou nezaměstnanost či na špatný přístup současného vedení kraje k menším obcím a městům v Ústeckém kraji.

Do sálu děčínské Střelnice si devět politických lídrů přišla poslechnout asi stovka lidí. Ti, kteří nedorazili, mohli debatu sledovat v přímém přenosu na sociální síti facebook, či v textovém on-line přenosu Děčínského deníku. Na Střelnici se probírala především špatná situace Ústeckého kraje, například kvalita života.

„Co ten kraj dělal šestnáct let? Teď tady sedíme nad rozlitým mlékem. Máme spoustu nápadů, ale proč je nerealizujeme?" obul se do vedení kraje Petr Urbánek z hnutí ANO s tím, že chce, aby byl Ústecký kraj atraktivní pro život.

Podle něj – a i podle dalších politiků – není Ústecký kraj atraktivní a dobře vnímaný. Navíc ho dlouhá léta trápí vysoká nezaměstnanost.

„Musí nastat zásadní zlom. Když ten člověk nechce dělat, nedá se nic dělat. Ale ten, kdo pracuje, třeba 
v oranžové vestě, musí brát více než někdo, kdo nemá práci," řekl například hejtman kraje Oldřich Bubeníček.

Politici také řešili zrušenou Kozí dráhu, která vede z Děčína na Střelnici a již několik let je až na výjimky mimo provoz.

Leo Steiner z hnutí Jsme PRO! Kraj navrhl, aby se z Kozí dráhy stala cyklostezka. S tím souhlasil i Daniel Pitek z Pirátů a Zelených – podle nich by totiž obnova trati byla příliš nákladná.

Kritika zazněla na adresu krajských úředníků. Ti prý většinou neznají lokální problémy jednotlivých měst a dělají rozhodnutí „od stolu", což by se podle diskutujících mělo změnit.

Politici také řešili utrácení veřejných peněz; podle některých se utrácejí nesmyslně, například na stavbu cyklostezek, které nikam nevedou.

Na přetřes přišla také stavba jezu na Labi u Děčína. Zatímco Jaroslav Foldyna jez podporuje, Daniel Pitek z Pirátů a Zelených se postavil proti s tím, že cílem je přenést dopravu na vlaky.

Pořadatelem politické debaty na Střelnici bylo Děčínské Forum, Děčínský deník a Týdeník Princip. Kandidáti do debaty byli vybráni podle předvolebního průzkumu společnosti SANEP z června letošního roku – do debaty byla nakonec pozvána pouze první devítka. V Ústeckém kraji totiž do letošních krajských voleb kandiduje 23 stran a hnutí; pozvat všechny nebylo proto technicky ani organizačně možné.