Pouze na několika místech má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti, ale není zdravotně závadná. Uvedla to Jitka Lokvencová z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ústí nad Labem.

Hygienici letos odebrali vzorky vody již v 11 z 16 sledovaných rekreačních ploch 
v kraji. Na zbývajících místech letní sezona ještě nezačala.
„Zatím nikde jsme nezjistili kvalitu vody nevhodnou ke koupání," uvedla Lokvencová.

Na Jezeře Chmelař v Úštěku, ve Varvažově u Ústí nad Labem a v Chabařovicích má voda horší průhlednost vlivem zvýšeného obsahu fytoplanktonu nebo chlorofylu. Nebezpečné sinice ve vodě zatím nejsou.

„Vývoj lze těžko předvídat. Uvidíme, jak se do kvality vody, kterou ovlivňuje spousta faktorů, promítnou poslední horké dny," řekla hygienička. Ochlazení a deště mohou podle ní vodu opět pročistit.

Kontroly vody v přírodních koupalištích, které hygienici 
v Ústeckém kraji dělají pravidelně od roku 2004, se v letním období opakují každé dva týdny. Pouze v Kamencovém jezeře u Chomutova je voda dlouhodobě natolik čistá, že se tam vzorky odebírají pouze jednou za měsíc.
Historický přehled výsledků rozborů vody je uveden na stránkách KHS, kde jsou i rady, na co si má člověk dát pozor a jak poznat, že voda není vhodná ke koupání. Neměla by být příliš zakalená nebo zapáchat. Kvalita vody se zpravidla zhoršuje s postupujícím létem.

V bazénech mají sledování kvality vody na starost jejich provozovatelé, kteří za ni nesou odpovědnost. Z Labe ani Ohře hygienici vzorky neodebírají.