Milí čtenáři, vítáme vás u devátého dílu seriálu děčínské zoo.

Další díl seriálu z děčínské zoologické zahrady bude patřit pozoruhodné kočce rybářské. Chovu těchto šelmiček se zoo věnuje již řadu let. V expozici lze nyní pozorovat nově sestavený chovný pár. Samce přivezla zoo již před časem z Francie a trvalo několik měsíců, než se k němu podařilo sehnat geneticky vhodnou samičku.

Na doporučení koordinátora chovu koček rybářských se mu nakonec nevěstou stala kočka ze Švédska. Za ženichem přiletěla letadlem. Obě zvířata jsou dvouletá, tedy jsou v ideálním věku pro rozmnožování. První seznamovačka koček proběhla zhruba před čtrnácti dny a podle ošetřovatelů to vypadá, že si páreček padl do oka.

Abychom se ale vrátili k tomu, na co jsme vás navnadili v titulku… Jak už název zvířete napovídá, kočka rybářská má k vodě vřelý vztah. Dokáže skvěle plavat, potápět se, lovit ryby. Při tom všem jí pomáhají plovací blány mezi prsty předních končetin a také fakt, že i zatažené drápy neustále vyčnívají z pochev. Kočka rybářská je totiž nedokáže zatáhnout úplně.

Kočka rybářská patří mezi větší malé kočky. Samci jsou výrazně robustnější než samice. Jsou podsadité, silné, s kratšími končetinami a krátkým, tupě zakončeným ocasem, který na první pohled vypadá jako useknutý. Barva srsti je tmavě šedá, s černými kulatými skvrnkami. Okolí čenichu a spodní část brady jsou bílé, stejně tak flíčky na uších. Od čenichu se mezi uši až na krk táhnou tmavé pruhy.

Ve volné přírodě žijí kočky rybářské v jižní a jihovýchodní Asii. Jejich biotopem jsou močály, mokřiny, břehy potoků a řek. Obývají také mangrovové porosty. Jsou to plachá samotářská zvířata. Živí se převážně rybami. Kromě nich ale nepohrdnou ani žábami, raky, měkkýši a vodním hmyzem. Na souši loví drobné obratlovce.

Páří se jedenkrát ročně, březost trvá 63 dnů, samice rodí jedno až čtyři koťata, obvykle jsou ve vrhu dvě. Koťata se v deseti měsících věku osamostatňují. Dožívají se až 12 let. Jejich jediným známým nepřítelem je člověk. Ohrožuje je hlavně vysoušením mokřadů, zemědělskou výrobou, kácením vegetace a lovem kvůli kožešině.

Autor: Alena Houšková