Když chce Šárka Pešková z Krásné Lípy vyjet se svými dvěma malými syny za pořádným koupáním, nevybírá koupaliště ve Šluknovském výběžku, ale vyjede kousek za hranice. V nedalekém Seifhennesdorfu a Grosschönau jsou bezchybné plavecké areály.

„Dá se tam dojet i na kole, jsou to areály perfektně vybavené a vstupné rodinný rozpočet rozhodně nezatíží,“ uvedla Pešková.

Moderní areál chybí

Není divu, že raději vyjíždí za hranice. V okolí žádný tak luxusní plavecký areál, jako vedle v Německu, není. „Oba německé areály jsou také důvodem, proč město nechce žádný stavět, když jen necelé dva kilometry za hranicí města máme perfektně vybavený. V létě tam skoro neslyšíte němčinu, vyjíždí tam půlka Šluknovského výběžku,“ tvrdila mluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová.

Ve Varnsdorfu byl kdysi oblíbený rybník Mašíňák. Město jej sice nechalo vyčistit, ale jako veřejné koupaliště neslouží. Rybník si pronajímají rybáři.
„Vstupné se tu nevybírá a lidé se koupou jen na vlastní nebezpečí,“ upozornila Macová.

Chystají sezonu

V České Kamenici otevřeli koupaliště právě včera. Všechno je při starém. Vstupné pětatřicet korun, voda průzračně čistá a taky studená. „Nemáme žádné vyhřívání, sice jsme o něm uvažovali, ale v napjatém rozpočtu zatím nezbývají peníze,“ řekl šéf správy majetku českokamenické radnice Jiří Šulc. Jak sám tvrdí, pýchou českokamenického koupaliště je nepřetržitě čistá voda. „Technologii na čištění vody máme bezvadnou a hodně dělá i to, že do bazénu napouštíme z části pitnou vodu,“ vysvětlil Šulc. Náklady na provoz jsou i kvůli tomu vysoké. „Koupaliště si samo na sebe nevydělá, ročně ho dotujeme desítkami tisíc, pamatuji i rok, kdy to bylo přes dvě stě tisíc korun,“ dodal Šulc.

Jílovské koupaliště je zatím zavřené, brány otevře až na začátku prázdnin. Zavřený je zatím i Benešov, tam ale otevřou asi ještě tento týden.

Děčínský plavecký areál bývá v horké dny plný k prasknutí. Lidé sice mají k dispozici dostatek atrakcí, ale ani kousek soukromí a jen těžko najdou místečko, jež by bylo ve stínu. „Kvůli tomu sem vůbec nechodím, hlava na hlavě, křik, vedro a ještě ke všemu termální teplá voda,“ stěžoval si Jiří Kmoch z Děčína. Raději prý vyjíždí k Vlčímu jezeru směrem na Sněžník. „Sice už to taky není, co bývalo, je tu dost lidí, ale když už člověka nebaví válet se na břehu, zajde do lesa, třeba na borůvky,“ tvrdil. I on, přestože je z Děčína, vyjíždí do Grossschönau. „Můžu potvrdit, je to tam fakt perfektní a není to nijak drahé, s rodinou si tam o víkendech děláme celodenní výlety,“ uvedl.

Na koupaliště i k rybníku patří disciplína
Zdrojem některých onemocnění jsou sami koupající se, a proto v případě průjmových nebo nakažlivých kožních onemocnění není správné bazény nebo koupaliště vůbec navštěvovat. Vždy je nutné pamatovat na to, že největší nebezpečí při koupání nepředstavuje kvalita vody, ale nedisciplinovanost a přeceňování vlastních schopností, z čehož pramení vážné úrazy nebo utonutí. Zdroj: SZÚ

Pozor na přírodu

Přírodních koupališť je na Děčínsku několik. Pokud je mají lidé v oblibě, musí si uvědomit, že se koupou ve vodě, kterou nekontrolují hygienici. Koupající se tak mohou být ohroženi toxiny sinic, ve všech vodách se mohou vyskytovat některé pro člověka patogenní mikroorganismy a v prostředí bazénů se mohou šířit plísňová onemocnění kůže nebo bradavice. Lidé by se měli vyhnout nádržím, kde je koupání zakázáno, či nekoupat se v jiných vodách evidentně znečištěných.