Další případ opuštěných štěňat musel před pár dny řešit děčínský útulek. Štěňátka našla žena i s jejich matkou v děčínském Bynově. Nejde však o nic výjimečného. Štěňaty, ale i dospělými psy nyní útulek doslova přetéká.

Pro bezprizorní fenku i se štěňaty v pelíšku vyrazili pracovníci městského útulku do zdejšího parku. Do zařízení zavolala žena, která údajně rodinku kříženců čivavy našla.

„Jeli jsme pro ně a po cestě ještě k dalšímu ohlášenému štěněti. Přijeli jsme do útulku a přivezli nám ze Starých Křečan kočku a čtyři koťata. A to se ještě ten večer řešil další pes,“ popsala současnou situaci vedoucí útulku Eveline Jahelková.

Po přijetí fenky se štěňátky útulek na své facebookové stránce požádal veřejnost o informace vedoucí k nalezení majitele. Jaké ale bylo později překvapení pracovníků, když zjistili, kdo je skutečným majitelem. „Fenku i se štěňaty si nakonec vyzvedla žena, která nás k údajnému nálezu zavolala,“ řekla Jahelková.

Nemusí jít přitom o jediný případ. Málokdy se ale majitel, který se vydával za oznamovatele, sám přihlásí. „Lidé často zvířata vypustí nebo řeknou, že je našli, aby nemuseli hradit náklady,“ doplnila vedoucí.

Od začátku letošního roku už děčínský útulek přijal kolem 500 zvířat. Mezi nimi také koťátka, která někdo začátkem srpna odložil v krabici přímo před bránu útulku. Problém je podle Jahelkové hlavně v bezhlavém množení zvířat. Ať už záměrném, nebo takovém, kdy si zkrátka majitelé své mazlíčky neohlídají a jejich kastraci z jakéhokoli důvodu odmítají.

„Útulek je plný, denně máme příjmy psů a koček. Dneska útulky psa nedají každému a hodně to kontrolují. Takže dotyční udělají to, že se podívají na inzeráty psů bez papírů, jejichž majitele často ani nezajímá, komu ten pes dál půjde. Tito psi pak často končí u nás,“ přiblížila začarovaný kruh Jahelková.

Alespoň části pochybných chovů by ale mohl být brzy konec. Pojem množírna by mohla do právního řádu vnést novela zákona, kterou představila TOP 09. Ta umožní přísněji postihovat jejich provozovatele, pokud jde o chov v naprosto nevyhovujících podmínkách. Za provozování množíren ve velkém navrhuje tresty se sazbou pět až deset let.

„Pokud někdo chová zvířata, musí jim zajistit adekvátní podmínky a péči. Nechceme, aby bylo možné vydělávat na utrpení zvířat. V novele zákona navrhneme novou skutkovou podstatu trestného činu, která jasně definuje, co zákon rozumí pojmem množírna a postihne ty, kteří týrají zvířata za účelem zisku,“ řekla Petra Vojtíšková, předsedkyně expertní komise TOP 09 na ochranu zvířat a místopředsedkyně neziskové organizace Home4Pets.

Došlápnout si na menší množírny však stále nebude snadné. „Jediné, co by tomu dokázalo zamezit, je zákaz prodeje psů bez průkazu původu. Lidé, kteří by si tak namnožili psy, by je mohli akorát darovat, a tím pádem by je vůbec nemuseli množit,“ uzavřela Jahelková.