Více než dvě desítky kostelů, kaplí a modliteben několika církví se na Děčínsku zapojí do Noci kostelů. Ta se uskuteční již podruhé.

Kostely budou otevřené v pátek 27. května od večera až do pozdních nočních hodin. Nabídnou tak návštěvníkům nevšední zážitek.

„V církevních objektech budou pro návštěvníky připraveny zajímavé kulturně-vzdělávací programy, které mají představit křesťanství, církev a víru nenásilnou, srozumitelnou formou. V tuto chvíli se v litoměřické diecézi k akci přihlásilo 125 kostelů, kaplí a modliteben, což je oproti loňskému roku, kdy zde probíhala poprvé, dvojnásobný počet,“ řekla Jana Michálková z litoměřického biskupství.

Většina kostelů a modliteben se otevře v 18 hodin a program skončí na jednotlivých místech až kolem půlnoci.

„Z rozmanité nabídky programů si jistě vybere každý. Návštěvníci se mohou těšit například na tvořivé dílny, divadelní představení, koncerty, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Nebudou chybět ani mše svaté, duchovní rozhovory, čtení z Bible či jen prostor pro ztišení,“ uvedla hlavní koordinátorka akce Noc kostelů 2011 v litoměřické diecézi Kristýna Solničková.

Noc kostelů je ekumenický projekt, tzn. že se do něj zapojují církve, které jsou členy Ekumenické rady církví. V rámci litoměřické diecéze to je je kromě katolické církve také Českobratrská církev evangelická, Církev československá husitská, Církev bratrská, Jednota bratrská, Starokatolická církev a Pravoslavná církev.

Noc kostelů se poprvé konala před šesti lety v Rakousku, odkud se tato tradice po několika letech dostala i do České republiky, kde se jako první zapojili v plzeňské a brněnské diecézi.

V loňském roce se do ní zapojilo v celé republice více než čtyři sta kostelů a modliteben, do kterých si našlo cestu na čtvrt milionu návštěvníků.

Děčín
– kostel Povýšení sv. Kříže
– zámecká kaple sv. Jiří
– kostel sv. Františka z Assisi
– evangelický kostel Teplická ul.
– modlitebna Husova sboru
– kostel sv. Václava
– Thunovská kaple v Chrástu
– kostel sv. Františka Xaverského v Bělé
– kaple Andělů Strážných v Prostředním Žlebu
– kostel svatého Václava a Blažeje
– kostel Panny Marie v Bynově
– kostel Nejsvětější Trojice v Dolním Žlebu
Javory
– kostel svatého Prokopa
Jílové
– kaple Panny Marie na Sněžníku
– kostel Nejsvětější Trojice
Rumburk
– Loretánská kaple Panny Marie a klášterní kostel sv. Vavřince
– evangelický kostel
Varnsdorf
– kostel Proměnění Páně
Velký Šenov
– kostel svatého Bartoloměje
Vilémov
– kostel Nanebevzetí Panny Marie