Nikoliv jen o deset procent, ale i o mnohem více se mohou lidem prodražit již zakoupené zájezdy. Výše zdražení totiž není zákonem omezena.

„Cestovní kancelář může zájezd zdražit v případě, že kurs koruny klesne nejméně o deset procent,“ vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. O kolik může cestovka již zakoupený zájezd zvýšit, záleží jen na ní. „A může to klientovi oznámit nejpozději tři týdny před konáním zájezdu,“ upozornil Papež.

Prodejci zájezdů na Děčínsku zatím zmenšený zájem o dovolené nezaznamenali. „Lidé mají zájem o zájezdy se slevami, proto nakupují dlouho dopředu. Samozřejmě se ptají, zda se bude zdražovat, ale my o tom zatím informace od cestovních kanceláří nemáme,“ řekla pracovnice děčínské Alohy Michaela Růžičková.

Stejný zájem zaznamenal i děčínský Jatour. „Lidé kupují stejně jako loni,“ hlásila tamní pracovnice.

Jsou ale lidé, kteří s nákupem zájezdu vyčkávají. „Vždycky jsem ho kupovala s předstihem, ale pokud cestovky zdraží, přišla by sleva za včasný nákup vniveč. Raději se podívám po zájezdu v Německu určitě nás vyjde levněji už z toho důvodu, že manžel má příjmy ze zahraničí,“ řekla Alena Vokatá z Děčína.

Někteří odborníci míní, že v souvislosti s celosvětovou krizí řada cestovních kanceláří zanikne. Jinak to však vidí mluvčí Asociace českých cestovných kanceláří Jan Papež.

„Určitě se některé cestovky dostanou do problémů, ale do těch by se třeba dostaly stejně. Ty, které měly nereální nabídky, je, pokud budou chtít přežít, budou muset změnit a myslím, že to bude ku prospěchu zákazníků,“ vysvětlil Papež. Dodal, že cestovní kanceláře nepracují ve vakuu, ale spolupracují s hotely či leteckými společnostmi. Ty, aby si své zákazníky udržely, se budou muset také trhu přizpůsobit.

„Ani já jsem nezaznamenal, že by nastal úbytek klientů. Početně je to stejné jako loni, jen se mění struktura zájezdů. Lidé vybírají ty do bližších destinací,“ řekl Papež. Poznamenal, že pokud si lidé vybírají zájezdy u pojištěných kanceláří, ekonomicky nebudou tratit na tom, pokud by kancelář krachla. Seznam pojištěných kanceláří lze nalézt na webových stránkách Asociace cestovních kanceláří České republiky.