Potvrzeno. Nákaza koronavirem se ocitla v krajské příspěvkové organizaci působící v sociální oblasti. Jde o Domov U Trati, součást Centra sociální pomoci Litoměřice (CSP). „Klient už byl nějakou dobu v nemocnici. My jsme vydali nařízení o zákazu návštěv hned začátkem března, takže ani nejsme schopni říct, kde se nakazil,“ řekl novinářům po čtvrtečním jednání krajského krizového štábu hejtman Oldřich Bubeníček.

On-line ke koronaviru najdete zde.

Kraj se teď chce touto první „vlaštovkou“ koronaviru v řadách jeho příspěvkovek řídit pro případ, že by se COVID-19 objevil i v dalších. „Pro města a obce teď připravíme manuál, aby podle něho mohly začít pracovat, kdyby se nákaza objevila v jejich organizacích nebo v neziskovém sektoru,“ uvedl první náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Manuál doplní jako příklad „dobré praxe“ právě kroky, které už udělali v litoměřickém Domově U Trati.

Celý domov v Litoměřicích je teď zavřený. Otestováni na přítomnost koronaviru budou všichni jeho zaměstnanci a klienti. „Těmto udělají koronavirové testy krajští hygienici, kteří budou v domově pro seniory přítomni nepřetržitě po celou dobu karantény,“ zmínila Hana Šťástková z kanceláře hejtmana.

Bubeníček se obrátil i na armádu. Požádal ji o poskytnutí sil a prostředků na speciální odběrový tým pro provedení testů.

Podobné případy jako v litoměřickém domově už se v uplynulých dnech objevily i v Praze. Zařízeními pro seniory se v souvislosti s hrozící nákazou koncem týdne zabývala i vláda. V pátek novináře seznámila s přijatými opatřeními. „Seniorní populace je nejvíce ohrožena,“ připomněl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Jsou v podstatě bezbranní, s okolním prostředím jsou spjati pouze s personálem,“ doplnil epidemiolog Roman Prymula.

Rezort proto teď v domovech seniorů plošně nařídil dodržování režimových opatření jako striktní zákaz návštěv, zrušení skupinových aktivit a společného stravování. Seniorům budou také pravidelně měřit teplotu. Důsledné kontrole má podléhat i personál. V zařízeních by měla vzniknout i izolovaná „covidová sekce“ pro ty, u nichž bude podezření na nákazu, nebo pro nemocné s lehčím průběhem. „Při zhoršení zdravotního stavu budou odvezeni do zdravotnického zařízení,“ dodal Prymula.

Kraj teď kromě seniorů v souvislosti s koronavirem zaměstnává i další otázka. Připravuje se na izolaci bezdomovců, pokud by se mezi nimi COVID-19 objevil. „Jde o skupinu lidí, kteří i za normálních podmínek nemají zájem bydlet,“ poznamenal Bubeníček.

Kromě bezdomovců se chce kraj postarat i o případnou karanténu vykázaných osob nebo rodin, které se mohou v současné tíživé ekonomické situaci ocitnout na ulici. Postarat by se o ně měl částečně personál krajských příspěvkovek v sociální oblasti, případně dobrovolníci.

Pro lidi na ulici, kterých by se opatření týkalo, by kraj zařídil nouzové ubytování na dobu karantény. A jeho aspoň minimální vybavení. „Máme připravenu možnou kapacitu až 180 míst,“ řekl Klika. Nouzové ubytování by dotyční našli v dnes nevyužívaných zařízeních kraje. Zprovozní kvůli tomu i zámeček v Hliňanech u Řehlovic na Ústecku, který dřív fungoval jako Domov pro osoby se zdravotním postižením. „V tuto chvíli tam necháme dodat prvních dvacet postelí,“ přiblížil Klika.

V záloze bude i zámek v Liběšicích na Litoměřicku. Ten do konce roku 2015 sloužil jako ústav pro mentálně postižené muže a kraj se ho v posledních letech opakovaně neúspěšně snaží vydražit. „V případě nouze by se mohl dovybavit a znovu využívat,“ potvrdil Bubeníček.

Na hejtmanství v tuto chvíli uvažují kromě hliňanského a liběšického zámku ještě i o dalších zařízeních tak, aby byly pro případ potřeby tyto objekty rozprostřené po všech okresech celého kraje.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník