V Děčíně je výstava třídenní. Začala v pondělí, skončí ve středu. V úterý byly šokující fotografie vidět na "Průtahu".

Město nemůže pořádání podobné výstavy nijak ovlivnit. Řada lidí by si přitom její zákaz přála, drsné fotografie na ně působí depresivně.

„Pořadatelé mají pouze oznamovací povinnost a magistrát nemá žádnou zákonnou možnost, jak konání podobných akcí zakázat," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Na stranu pořadatelů se navíc v minulosti postavily také soudy.

Lidem mimo jiné vadí, že mohou výstavu na veřejném prostoru vidět i malé děti. Právě děti pořadatel od výstavy v úterý odpoledne odháněl. Panely totiž stály v Myslbekově ulici, která je nedaleko jedné základní a dvou středních škol, včetně gymnázia, na které chodí i jedenáctileté děti.

Celou výstavu monitorují děčínští strážníci. Byť na ní nejsou nepřetržitě, vědí o ní.

„Strážníci dohlížejí na pořádek – mohl by přijít někdo, komu by se taková výstava nelíbila," říká ředitel strážníků Marcel Horák.

Kromě výstavy velkých panelů s fotografiemi z umělých potratů sbírají pořadatelé také podpisy pod petici za obnovení legislativní ochrany lidského života od početí. Během půldruhého dne se podle organizátorů podepsalo v Děčíně přibližně 250 lidí. Peticí se pořadatelé obrací na prezidenta Miloše Zemana, aby prosadil změnu Ústavy a především Listiny základních lidských práv a svobod.

Po změně by pak měl být lidský život chráněn od početí do přirozené změny. Pokud by taková změna prošla, byly by veškeré potraty nelegální, stejně tak by nebylo možné v budoucnu ani schválit zavedení euthanázie.

Ne ve všech městech ale organizátoři výstavy uspěli. Loni se snažili dvakrát uspořádat výstavu také v Rumburku, město jim to ale zakázalo. Tehdejší místostarosta Darek Šváb měl totiž v souladu se zákonem místa, která si pro výstavu sdružení Stop genocidě vybralo, zabrané. Pořadatelé se tehdy se Švábem nedohodli, a tak svou výstavu v Rumburku pořádat nemohli. Navíc při prvním oznámení o konání akce nedoložil oznamovatel, že může jednat jménem občanského sdružení.

Problémy mělo sdružení Stop genocidě před třemi lety v Děčíně, tehdy totiž svou akci včas neohlásili. Městská policie je sice vyzvala k vyklizení zabraného místa, pořadatelé ale se strážníky ani úředníky magistrátu příliš nekomunikovali.