Správa Národního parku České Švýcarsko ročně hospodaří s přibližně sto miliony korun. Z toho okolo 60 milionů tvořily v roce 2018 v době nastupující kůrovcové kalamity příjmy z těžby dřeva. Právě to považuje ve své kontrolní zprávě NKÚ za velký problém, především s ohledem na hroutící se trh se dřevem. V dalších letech nebudou výnosy z prodeje dřeva tak výrazné, což znamená riziko pro financování správ národních parků.

„To by měla řešit koncepce vícezdrojového financování péče o přírodu a krajinu. Ministerstvo životního prostředí ji mělo vytvořit do roku 2017, dosud ale nevznikla,“ uvedli kontroloři ve své zprávě. Zbývající peníze správě parku posílá stát formou dotací. Dohromady všechny čtyři národní parky hospodaří s více než miliardou korun.

„Nedostatky v hospodaření jsou jedna věc. Důležité je ale také to, že správy národních parků musí pokrývat své náklady z velké části výnosy z prodeje dřeva. Ty ale budou v dalších letech klesat a stát dosud nemá jasno, jak bude nejen financování, ale i další rozvoj národních parků řešit,“ doplnil člen NKÚ Petr Neuvirt, který kontrolu vedl.

Ceny dřeva se za poslední roky propady na méně než polovinu. Může za to nadbytek této komodity na trhu. Jen správa parku vytěžila v roce 2018 celkem 55 tisíc kubíků, o rok dříve to bylo o 20 tisíc kubíků méně. Za nárůstem stojí několik vichřic, které polámaly tisíce kubíků, a zdrcující nástup kůrovcové kalamity. Pro letošní rok by mohla správa vytěžit v porovnání s loňským rokem až trojnásobek množství dřeva.

Naši prvňáci. Ilustrační foto
Naši prvňáci: Ve středu představíme žáky ze ZŠ Dolní Habartice

Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové by nová koncepce financování národních parků měla být hotová do příštího roku. Platit by pak měla příštích deset let, tedy až do roku 2030. „Koncepce se bude opírat o klíčové pilíře – státní rozpočet, využívání eurofondů a také například snížení provozních nákladů,“ poznamenala Roubíčková.

Kvůli snížení nákladů nyní dokončuje ministerstvo životního prostředí rozsáhlé hodnocení národních parků, které se zabývá například hodnocením jejich agend. V současné době řeší ministerstvo výpadky ve financování jednotlivých národních parků případ od případu a chybějící finanční prostředky pokrývá ze svého rozpočtu.

Nejvyšší kontrolní úřad se ve své zprávě zaměřil také na zakázky jednotlivých parků. U Českého Švýcarska narazil na chybu v zadání zakázek za přibližně dvacet milionů korun. Do hodnotících komisí totiž nepřizvala odborníky, kteří v ní podle zákona měli zasednout. O výsledcích tendru totiž měli rozhodovat vzhledem k druhu zakázky také autorizovaný architekt, autorizovaný inženýr nebo autorizovaný technik.

„Nicméně to nemělo vliv na výsledky výběrových řízení, neboť jediným výběrovým kritériem byla nejnižší nabídková cena. Soutěže proběhly ve vztahu k uchazečům o veřejnou zakázku transparentně a nediskriminačně, obě zakázky byly zadány hospodárně a účelně,“ řekl v reakci na výsledky šetření NKÚ mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. To nakonec ve své zprávě uznali i samotní kontroloři z NKÚ.

Ilustrační foto. Voda
V několika děčínských ulicích nepoteče v říjnu pitná voda