Naposledy zabodli převozníci bidla do dna Kamenice loni 24. července, kdy museli turisté kvůli rychle šířícímu se požáru kvapně opustit Divokou i Edmundovu soutěsku. Po neobvykle dlouhé přestávce se převozníci vrátí na Kamenici v sobotu 1. dubna, první turisté se mohou svézt již v 9 hodin. „Velmi nás mrzí, že se neotevře i Edmundova soutěska, která je dominantní pro turisty a z ekonomického pohledu i pro obec Hřensko,“ říká hřenský starosta Zdeněk Pánek. Nad Edmundovou soutěskou je totiž několik tisíc suchých nebo požárem poškozených stromů, které hrozí pádem do až sto metrů hluboké soutěsky. Oproti předchozím letům nechystá Hřensko slavnostní zahájení sezóny. Jednak proto, že kvůli výpadkům příjmů není obecní kasa tak naplněná, jak bylo obvyklé, jednak proto, že není možné turistům zatím nabídnout ucelený okruh.

Omezený bude i přístup do Divoké soutěsky. Turisté budou moci sejít pouze z Mezné nebo Hájenek na Mezní můstek. „Odtud pojedou nahoru proti proudu, kde ale nebudou bohužel moci vystoupit. Galerie totiž ještě stále nejsou opravené. Budou tak muset jet zpět na Mezní můstek a odtud pokračovat ve svém výletu,“ přibližuje fungování Divoké soutěsky Zdeněk Pánek. K pochozím galeriím se zaměstnanci obce dostali teprve před dvěma týdny.

Ministr životního prostředí Petr Hladík a generální ředitel HZS Vladimír Vlček navštívili České Švýcarsko.
Stát si pronajme dva vrtulníky, mají pomoci s lesními požáry. Přibude i strážců

Dřívějšímu začátku oprav bránily popadané stromy, které na mnoha místech turistický chodník zničily. V současné době Hřensko sčítá škodu. Jakmile ji bude obec znát, pustí se do výběrového řízení a oprav. Státní fond životního prostředí Hřensku přislíbil 11 milionů korun na rekonstrukci galerií. Hřensko by rádo na nich přivítalo první turisty nejpozději na začátku sezóny 2024.

Oproti loňskému roku se zvýšilo jízdné. Zatímco v loňské výrazně neúplné sezóně platili turisté na lodičkách v Divoké soutěsce 80 korun, letos je to 100 korun, děti zaplatí 50 korun. Za tuto částku se ale Divokou soutěskou projedou do otevření galerií tam i zpět.

Soutěsky v Hřensku zůstanou zavřené i letos. Ilustrační foto
Edmundova soutěska zůstane zavřená. Hrozí tam pády stromů i kamenů

První dubnový víkend přinese oživení také na některých železničních tratích, které slouží od jara do podzimu převážně turistickému provozu. Užít si cestu motoráky tak budou moci turisté například mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem, mezi Děčínem a Telnicí, mezi Libercem, Žitavou, Varnsdorfem a Mikulášovicemi nebo mezi Libochovicemi a Roudnicí nad Labem. „Na Kozí dráze chystáme rozšířené vlaky včetně občerstvovacího vagónu na prodloužené víkendy,“ uvedl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jiří Řehák. Některé vlaky vyjedou později, rychlík z Prahy přes Mladou Boleslav a Doksy do Mikulášovic poprvé vyjel v sobotu 25. března.