Oprava by měla začít za několik týdnů. Vyjít by měla celkem na 104 milionů korun. „Jsme jenom rádi, že se kraj do rekonstrukce pustí. Ve směru na Lipovou jsou v silnici díry,“ přivítal rozhodnutí kraje lobendavský starosta Stanislav Jirásek.

Pro nejsevernější obec České republiky jde o to důležitější investici, že silnice od Šluknova přes Lipovou je hlavní přístupovou cestou z Lobendavy do vnitrozemí.

V soutěži na zhotovitele stavby se utkalo pět firem, kromě vítězné Eurovie ještě SaM silnice a mosty, Skanska, Strabag a Vodoshospodářské stavby. Vysoutěžená cena je poměrně překvapivá. Zatímco u většiny stavebních zakázek už nedochází k podávání nabídek výrazně pod odhadovanou cenou, v případě této silnice Eurovia zlevnila přes 40 % z odhadované ceny. Ta činila 144 milionů korun. Cena měla v soutěži 80 procent váhy v hodnocení nabídek, zbytek připadl na dobu opravy.

Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Fraňkové dojde k zahájení opravy ke konci března, Eurovia pak bude mít 30 týdnů na dokončení.

„Po dobu rekonstrukce budou práce na jednotlivých stavebních objektech probíhat za částečných uzavírek, což zajistí minimalizaci dopravních omezení pro účastníky silničního provozu,“ dodala Fraňková.

Jde o kompletní rekonstrukci asfaltového povrchu vozovky včetně oprav mostů, propustků či odvodnění. Přibližně na půl cesty v Lipové dojde k úpravě silnice tak, že zde vzniknou středové ostrůvky pro přechod pro chodce.

Silnice ze Šluknova do Lobendavy není jediná, kterou chce kraj letos opravit. Pustit se chce také do rekonstrukce silnice II/265 z Krásné Lípy do Velkého Šenova. To by podle odhadů mělo vyjít na 220 milionů korun.

„Určitě si to ta silnice zaslouží, je v opravdu špatném stavu. Kopec na Vlčí Horu a Brtníky museli už před časem nechat provizorně opravit,“ řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Ten si zároveň myslí, že ambice při rekonstrukci měla být větší. „Do projektu se mělo zapojit na nejméně dvou místech rozšíření silnice. Kritický je výjezd z Krásné Lípy, další nepříjemně úzké místo je blízko Palmeho vily,“ dodal Jan Kolář s tím, že se na těchto místech poměrně často bourá.

Kraj před časem nechal opravit část stejné silnice z Krásné Lípy na Studánku. Soutěž, která pravděpodobně cenu opravy spojení Krásné Lípy a Velkého Šenova srazí, byla vypsaná v lednu. Obě opravy jsou spolufinancované z evropských fondů.