Poslední osobní vlak projel po starém železničním mostě mezi děčínským hlavním a východním nádražím ve středu ráno po osmé hodině. Ten příští pojede až na konci listopadu. Ale to již pojede přes Labe po zbrusu novém, zeleném mostu.

„Vlak zde končí. Vystupte, prosím," hlásí jako tradičně palubní rozhlas po příjezdu osobního vlaku od České Kamenice na děčínské hlavní nádraží. Tentokrát je to ale na dva a půl měsíce naposledy. 
S výjimkou několika nočních spěšných vlaků budou totiž až do konce listopadu jezdit místo vlaků autobusy. Tak dlouhou výluku si vyžádá výměna téměř čtyřicet let staré vojenské provizorní mostní konstrukce za novou. Kromě toho po několik dní nahradí autobusy vlaky až do Benešova nad Ploučnicí.

„Tyhle vlaky vezou za výluku, aby zde bylo s čím jezdit," vysvětluje strojvedoucí posledního vlaku Tomáš Hořejší a ukazuje na nezvykle dlouhou soupravu, která právě přijela přes most na východní nádraží .

Pomalu vyrážíme na poslední cestu, před mostem Tomáš Hořejší ještě houká, aby upozornil dělníky pracující na rekonstrukci mostu, že se blíží vlak. Po projetí poměrně ostrého levého oblouku desiro vjíždí na hlavní nádraží.

„Tak a jsme tu. Teď se přes most přes Labe pár týdnů neprojedu," loučí se mladý strojvedoucí.