Nemám důvěru

Poprvé v novodobé historii 
samostatných Těchlovic bude mít obec jiného starostu či starostku. Jaroslava Hýlová totiž odchází. Necítí prý již dostatečnou důvěru u některých 
zastupitelů. Zastupitelkou ale zůstane.
„Mrzí mne to. Že bych odstupovala s radostí, to ne," řekla Děčínskému deníku Hýlová.

Za jejím odchodem je plánovaná investice do kanalizace a čistírny odpadních vod. Náklady 35 milionů korun má z velké části pokrýt dotace. Podle místostarosty Těchlovic Františka Černého se ale někteří bojí, že by se Těchlovice mohly kvůli nesplnění dotačních podmínek zadlužit na několik desetiletí dopředu.

„Mají strach z toho, že se nepodaří připojit potřebný počet domů, tak jak to požadují dotační podmínky," říká místostarosta.

Podle Hýlové vázne komunikace nejen mezi zastupiteli samotnými, ale i mezi zastupiteli a obyvateli Těchlovic.
„Plnila jsem všechna usnesení schválená zastupitelstvem obce, která se týkala mimo jiné i výstavby kanalizace a čistírny odpadních vod v obci. I toto bylo některými zastupiteli na veřejnosti zpochybňováno," tvrdí.

35 milionů

První etapa vybudování kanalizace v Těchlovicích vyjde přibližně na 35 milionů korun bez DPH. Tolik by si malá obec v údolí Labe nemohla ze svého rozpočtu dovolit. Proto se snažila získat dotaci. To se jí povedlo po šestiletém snažení až letos.

Vybudování kanalizace v Těchlovicích je rozděleno do několika etap. V té první, která by měla začít ještě před letošními prázdninami, vznikne nedaleko fotbalového hřiště u Labe čistírna odpadních vod s kapacitou pro přibližně 600 obyvatel.

Na tu následně napojí prostřednictvím více než tří a půl kilometru kanalizace především centrální část obce. Vzhledem k rozlehlosti Těchlovic ale nebudou připojeny všechny domy.

O tom, zda se podaří připojit i okrajové části Babětín, Přerov nebo Zadní Lhotu, rozhodne to, zda obec získá další dotaci.

Kromě kanalizace a čističky se jádrem sporu stala i případná koupě hospody. Tu si lidé v Těchlovicích odhlasovali v obecním referendu. Jenže obec nyní na obě investice nemá.

Kdo bude starosta?

Kdo nahradí Jaroslavu Hýlovou v čele Těchlovic, zatím není jasné. František Černý  odmítá, že by kandidátem na uvolněné místo byl on.

„Zůstanu i nadále místostarostou. Doufám, že uděláme vše pro to, aby obec fungovala i pod novým vedením," říká Černý.

Jasněji by mělo být již tento týden ve čtvrtek, kdy se sejde zastupitelstvo.

„Nebojím se, že  by se nenašel nástupce, i když do voleb zbývá jen půl druhého roku. Pro případného kandidáta budu hlasovat," říká Hýlová, která patří k nejdéle sloužícím starostům na Děčínsku.

„Paní starostka toho pro nás udělala hodně. Stačí se podívat, kolik peněz přiteklo do Těchlovic po povodních. Podle mne si nezaslouží takový konec," říká jeden obyvatel obce. Své jméno si nepřál zveřejnit, redakce ho ale zná.