O dva týdny dříve začaly prázdniny dětem z děčínské ZŠ Kamenická. Na další prodloužení léta bez školních povinností se teď ale těší marně. Veškeré práce se tam už podařilo zvládnout a nový školní rok začne ve stanoveném termínu – prvního září.

„To je zároveň i vzkaz všem rodičům, kteří se nejrůznějšími cestami snažili zjistit, jak to vlastně se zahájením výuky na naší škole bude. Do těchto chvil měli zjišťování komplikovanější v tom, že nám zatím montéři z telekomunikační společnosti neoživili digitální ústřednu a do školy se tak nikdo nedovolá,“ tvrdil včera dopoledne ředitel školy Jaroslav Skála.

Potíže končí, mají nové elektrorozvody

Děčínská ZŠ Kamenická měla v poslední době stále větší problémy se zatížeností zastaralé elektrické sítě.

„Kompletní rekonstrukce rozvodů elektřiny se stala pro naši školu životně důležitou investicí. Když třeba na jednom patře ve všech třídách spustili žáci počítače, tak síť ten nápor nevydržela a jističe neustále dodávky elektřiny přerušovaly. Podobných technických potíží jsme se teď dokončenou rekonstrukcí už zbavili,“ připomněl ředitel školy.

Nešlo ale jen o nové elektrorozvody , které zabrání výpadkům a umožnily mimo jiné změnit ve třídách osvětlení tak, aby odpovídalo požadavkům hygienických norem. Učebny jsou vybavené i rozvody pro vzájemné propojení počítačů včetně telefonních linek a napojení na interaktivní tabule. Kromě toho došlo na škole ve dvou podlažích k výměně starých oken za nová a veškeré prostory zavoněly čerstvou malbou. Město Děčín za veškeré proměny školy zaplatí ze svého rozpočtu zhruba pět milionů korun.

Začnou a dostanou volno

Poněkud jiný scénář bude mít začátek nového školního roku na Střední zahradnické a zemědělské škole v Děčíně-Libverdě.

„Začínáme normálně příští pondělí. Do školy budou muset přijít naši studenti i v úterý. Pak ale dostanou kvůli dokončování některých prací do konce týdne ředitelské volno. O dalším režimu vyučování se rozhodne podle toho, jak stavbaři a další řemeslníci zvládnou svěřené dílo,“ vysvětlil ředitel školy Libor Kunte.

Na děčínské Libverdě došlo k výměně všech oken, školní budova dostala novou fasádu a především se dodavatelé prací zaměřili na celkovou rekonstrukci kuchyně a jídelny. Veškeré práce si vyžádají zhruba dvacet milionů korun, které zaplatí Ústecký kraj coby zřizovatel školy.

Řemeslníky zaměstnaly i další školy

Prázdnin k menším i poněkud rozsáhlejším opravám využily i další školy a školská zařízení v regionu. Vesměs tam řemeslníci své dílo už dokončili a nebo právě v těchto dnech finišují. Platí to i v případě ZŠ v Krásné Lípě. Po dokončení prací uvnitř budovy musí stavbaři ještě udělat novou fasádu. To ale zahájení nového školního roku neohrozí, začne jako jinde prvního září.

„Rozsáhlá rekonstrukce pomůže především podstatně snížit spotřebu energie. A to díky nové střeše, zateplení objektu a osazení nových oken. Veškeré tyto zásahy a další úpravy si vyžádají celkové náklady ve výši okolo pětadvaceti milionů korun. Dvacet milionů jsme získali z evropských fondů a zbývající náklady musíme uhradit z vlastního rozpočtu,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart.