Na severu Čech začíná přibývat akcí, kdy lidé dobrovolně a bez nároku na honorář pomáhají těm, kteří se ne vlastní vinou dostali do těžké životní situace. Na Děčínsku jsou to v současné době dva lidé: Těžce nemocný Miroslav Hrma, pro nějž proběhl nejen fotbalový turnaj, ale i hudební koncert v děčínské Aréně, a také Alena Havlíčková z Rybniště, která přišla při lednovém požáru 
o střechu nad hlavou.

Koncert v Ústí

Koncert na podporu paní Havlíčkové se bude konat 
v Ústí nad Labem. Pořádá ho sbor Církve adventistů a humanitární organizace ADRA. Konat se bude v hudebním altánku městských sadů v Ústí nad Labem v sobotu 27. dubna od 16 hodin. Zahraje liberecká folková kapela Tropella.

„Je to úžasné, vím o tom. Chystáme se tam přijet s dcerou, mám volno," říká Alena Havlíčková, která od chvíle, kdy jí v lednu shořel domov, žije v apartmánu u své kamarádky. Tam může být pouze do konce června – do té doby si musí najít nové bydlení. Jenže na něj jako matka samoživitelka nemá peníze. Humanitární organizace ADRA proto na její pomoc vyhlásila veřejnou sbírku. Ta běží již pár týdnů, na kontě se zatím sešlo několik tisíc korun.

Nyní má pomoci i hudební koncert.

„Během koncertu bude probíhat veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude věnován paní Havlíčkové, která v lednu letošního roku přišla během požáru o střechu nad hlavou, včetně velké většiny svého majetku," říká kazatel Miroslav Bísek.

Kdo je žhář?

Na místě požáru v Rybništi se byl Bísek, kterého Děčínský deník na smutný případ upozornil, již podívat osobně.

„Místo požáru na mě zapůsobilo velice depresivně. Když jsem viděl zbytky ohořelých stěn celoročně obývané chaty, neubránil jsem se slzám dojetí. Paní Havlíčková v tu chvíli stála vedle mě a já si představoval situaci, kdyby něco podobného postihlo mě a moji rodinu. Po zádech mi přeběhl mráz," říká upřímně Bísek.

Příběh je o to smutnější, že se paní Havlíčková, která se stará o dvě dcery, nedostala do těžké životní situace vlastní vinou. Její chatku totiž někdo zcela úmyslně zapálil, což potvrdili i vyšetřovatelé. Pachatele ale policie zatím nezná, ještě na květen má naplánován výslech důležitého svědka.

„Nikdo mi zatím nic neřekl. Nevím, zda toho člověka třeba nepotkávám," uzavírá se smíšenými pocity Alena Havlíčková.

Jak pomoci?
ADRA vyhlásila finanční sbírku na podporu Aleny Havlíčkové. Přispět můžete dobrovolně i vy, a to na toto uvedené konto: 942794427/0300. Variabilní symbol je 900. Na konto se pomalu scházejí peníze; lidé zatím přispěli částkou několik tisíc korun.