Křížovky, čtení časopisů nebo knížek. Na to vše mají volební komisaři během evropských voleb spoustu času. Tradičně je totiž provází malý zájem voličů.

Jednou z nemnoha, kteří dorazili k volebním urnám už v pátek, byla Kristýna Přibylová z Děčína. „Byly to moje první volby. A hned evropské. Nad tím, jestli k nim půjdu, jsem vůbec nepřemýšlela. Je to pro mě jasná povinnost,“ řekla po vhození hlasovacího lístky do zapečetěné schránky 18letá studentka děčínského gymnázia.

Při výběru strany pro ni bylo důležité proevropské směrování. „Pročetla jsem si volební programy a podle toho jsem si vybrala,“ dodala Přibylová s tím, že mezi svými vrstevníky je u voleb spíše výjimkou. To potvrzují také komisaři, kteří se během pátečního odpoledne ve více než 150 volebních místnostech na Děčínsku nudili. Na řadu tak přišly knížky nebo křížovky.

„Za první hodinu jsme měli čtyři procenta. To je hrozně málo. Při silnějších volbách jsme měli během první hodiny okolo deseti procent,“ popsala velký nezájem o evropské volby Helena Huková, která dohlíží na průběh voleb v okrsku v Ruské ulici v Děčíně. Za první tři hodiny v celém městě volilo podle mluvčího magistrátu Luďka Stínila pouhých 7,06 procenta voličů, tedy necelé tři tisíce lidí, kteří si našli cestu do některého z 55 volebních okrsků. Při loňských komunálních volbách, ke kterým nakonec přišla slabá třetina voličů, byla účast už po dvou hodinách o dva procentní body vyšší než nyní.

„Zítra si přinesu pletení. Už jsem si ho chtěla vzít dneska, ale řekla jsem si, že to snad tak špatné s účastí nebude,“ loučila se Helena Huková ve chvíli, kdy přišla po dlouhých minutách další volička.

Podobně malý zájem o výběr europoslanců byl také v dalších velkých městech okresu. Například ve Varnsdorfu, kde byla po prvních čtyřech hodinách hlasování účast podle mluvčího městského úřadu Tomáše Seckého lehce nad sedmi procenty.

„K nám zatím přišlo přibližně pět procent voličů. To je hodně smutné,“ popsal krátce po 17. hodině situaci v devátém rumburském okrsku komisař Ondřej Obergruber. Ten si spolu s kolegy krátí čas nejen obligátní četbou, ale také poslechem hudby. „Zrovna nám dohrálo asi pět písniček od Leoše Mareše,“ řekl Obergruber.

Zábavu zahánějící nudu hledají i jinak, třeba cvičným přecházením po přechodu. Tento okrsek totiž sídlí v jedné z rumburských mateřských škol.

VÝSLEDKY V NEDĚLI V NOCI

Kdo na Děčínsku uspěl, bude jasné v průběhu nedělní noci. Před pěti lety zde vyhrálo se ziskem 20,51% hnutí ANO, druhá skončila sociální demokracie se 14,4% a jen o čtyři desetiny procentního bodu méně měli komunisté. Historicky nejvyšší procentní zisk si připsali hned v prvních evropských volbách, které se v České republice konaly. V roce 2004 získali na Děčínsku 29,78 procenta.

Nejvyšší účast byla u evropských voleb v roce 2009. Ale i tehdy byla oproti sněmovním volbám méně než poloviční, přišlo totiž jen 22 procent ze 105 tisíc voličů z okresu Děčín.