„Lidé jsou nepoučitelní a v nejednom případě riskují ztrátu střechy nad hlavou tím, že nepřivolají kominíka a nenechají si včas komín zkontrolovat," říká děčínský vyšetřovatel hasičů Miroslav Svoboda.

Požár komínu museli hasiči hasit naposledy ve čtvrtek večer v Dolním Podluží.

Z komína létaly hořící saze a ohrožovaly nejen střechu domu, ale i obydlí v okolí. Hasiči nejprve pomocí písku srazili hořící saze a později kominickým náčiním komín vyčistili.

„To se jim podařilo, ovšem při kontrole termokamerou zjistili, že jsou hořící saze usazeny mezi komínovou vložkou a samotným komínem. Z komína postupně vybrali stavební kolečko plné sazí. Zásah se protáhl na více než dvě hodiny a po zchladnutí komína byla velitelem zásahu ohlášena likvidace požáru," popsal Svoboda.

Vyšetřovatel hasičů zjistil, že komín nebyl čištěn v souladu s platnými předpisy a viníkovi na místě uložil blokovou pokutu. Velitel hasičů navíc zakázal komín používat.

Od roku 2011 zákon říká, že každá fyzická osoba si musí počínat tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení. Nejčastější příčinou požáru komína jsou saze v komíně.