Spokojenost, rozčarování či překvapení: I tak vnímají osobnosti Děčínska výsledek prvního kola prezidentské volby.

Jaroslav Trégr, starosta Rumburku:
První kolo prezidentských voleb dopadlo tak, jak poslední průzkumy před jejich konáním odhadovaly.
Pro mě je to signál o tom, že lidé sice volají po změnách, ale ve finále si stejně za dva týdny budou vybírat mezi politickými dinosaury, kteří oba mají máslo na hlavě z nejvyšší 
politiky v období posledních 
15-ti let. Takže buď se změny bojí, nebo ji vlastně nechtějí.

Druhé kolo bude souboj venkov proti Praze, ne levice proti pravici.

Propadák kandidáta ODS je signálem, že jestli tato strana nezačne s výraznou obměnou politiky i personálií, nemusela by se v příštích parlamentních volbách vůbec dostat do sněmovny.

Pan Fischer zase doplatil na změnu stylu volební kampaně v posledním období. Zbytečně přidal na aroganci, a to lidem vadilo.

Takže moje otázka je: Co vlastně tato země chce?

Martin Schulz, starosta Doubice, komentátor:
Bez mučení přiznám, že jsem s výsledky prvního kola přímé volby hlavy státu nadmíru spokojen. Abych byl štěstím v bezvědomí, měl by tam být – podle mého – místo dinosaura Zemana představitel moderní sociální demokracie Jiří Dienstbier, ale to bych holt chtěl asi moc.

Takže Jiřímu Dienstbierovi přeji, aby v příštích pěti letech, kdy na Hradě bude, opakuji BUDE Karel Schwarzenberg, přestavěl v čele ČSSD tuhle partaj k jejímu modernímu obrazu, a pak to bez velkého váhání hodím jemu!

Ještě chci poděkovat a nevím, zda se to v Ústeckém kraji a na Děčínsku hodí, voličům pana knížete. Udělali jste dobře, i když možná nevíte proč… Já to vím. Takže za dva týdny totéž, jo?

Ladislav Zoubek, ředitel děčínské knihovny:
Musím říct, že mne výsledky 1. kola voleb velmi příjemně překvapily! V situaci, kdy naši občané ztrácejí důvěru 
v naše představitele, je potěšující, že k volbě prezidenta přijde tolik voličů. Je to vyjádření nejen naděje, ale též projev vůle něco změnit.

Je však otázka, jestli náš budoucí prezident bude mít takové kompetence, aby tyto naděje vůbec mohl splnit. A další skutečnost, která mne potěšila, je, že do 2. kola postupuje kandidát, kterého jsem také volil! Takže si to druhé kolo určitě nenechám ujít.

Martin Louka, starosta Varnsdorfu:
Se smíšenými pocity přijímám výsledek prvního kola prezidentské volby. Vyšší účast voličů je dobrým signálem, přesto příslušná procenta stále ještě svědčí o odtažitosti a nedůvěře.

Skoro čtyřicet procent voličů nenašlo, nebo nechtělo najít svého kandidáta. Šedesát procent volících rozdělilo své hlasy mezi devět kandidátů a dva z nich vyneslo na špici na téměř stejné úrovni.

Oba jsou shodou okolností úzce spjati s naší politickou scénou – ať už minulou, či současnou – a již umí před veřejnost předstoupit se sliby, které jsou slyšet.

Nezbývá, než si přát, aby druhé kolo patřilo tomu, kdo slova promění ve skutečnost, aby vítězství nebylo jen zásluhou slibů, peněz, médií 
a volebních štábů.

Před mnohými voliči je rozhodování opravdu těžké a čeká je nejspíš zamyšlení nad hodnotami, které ne vždy bývají součástí kampaní.

Emil Sedláček, kytlický patriot, bývalý starosta:
Že Táňa Fischerová nebude na špici pelotonu prezidentských kandidátů, bylo jasné už od začátku. Z celkových výsledků voleb však vyplývá, že si vůbec nevedla špatně.

U nás v Kytlicích těsně šlapala na paty horkému kandidátu jmenovci Janu Fischerovi, za sebou nechala i jiné koně. Jak řekl v ČT režisér Jan Kačer, čtyřicetikilová dívenka pokořila i ODS. A to je asi největší překvapení.

Naše milá chalupářka, Matka Tereza, či naivka, jak je, 
a nikoliv hanlivě, mezi lidmi označována, téměř s úsporami „z kredence" ujela 
i patnáctimilionové stranické kampani Přemysla Sobotky 
z ODS. Toho předběhla i „profesionální kandidátka na cokoliv" Jana Bobošíková. Holt se tentokrát Přemysl na Hrad nedostal, historie se neopakuje.

Doposud, již od prvních voleb v 90. letech, se pevná bašta modrých ptáků v Kytlicích nějak drobí. Sobotka si odtud 
odnesl pouhé čtyři hlasy 
z 256 platných. Po parlamentních podzimních volbách další vzkaz voličů. Nenastává  pro ODS  soumrak bohů?

Vaše názory na prezidentskou volbu či na oba postupující kandidáty pište na email: decinsky@denik.cz. Rádi je na stránkách Deníku otiskneme.