O nedobrém stavu náměstí, kterému dominuje trojice škol, se mluví už řadu let. To by se nyní mělo změnit. „Máme jedinečnou příležitost, aby si děti vyzkoušely participaci a rozhodování o tvorbě svého okolí na vlastní kůži. Vytvoří si svůj projektový tým žáků a studentů v zastoupení všech tří škol a dva roky budou společně s experty napříč obory hledat řešení, jak by se mělo pro jejich potřebu upravit Komenského náměstí,“ říká náměstek děčínského primátora Martin Pošta.

Pro mladé by takové zapojení mělo být motivací, aby se více zajímali o své okolí, obzvlášť o místo, kde díky studiu tráví valnou část dne. „Ve světě toto zapojení mladých do tvorby veřejného prostoru skvěle funguje a já věřím, že to naplno ukáže potenciál vzájemné spolupráce. Práce s komunitou je i v oblasti vzdělávání zcela zásadní,“ dodává Pošta.

Myšlenka na proměnu Komenského náměstí vzešla z děčínského gymnázia, které se zapojilo do Světové školy, v jejímž rámci pracují studenti na dvouletých projektech.

Určující bude doprava

„Protože zde jsou tři školy, je nesmysl, abychom na tom pracovali sami. Oslovili jsme proto obchodní akademii i základní školu, které se zapojením souhlasily,“ přibližuje začátek celého procesu ředitelka gymnázia Lenka Holubcová. Gymnaziální projektový tým je již sestavený, na březen jsou připravena první setkání zástupců všech škol.

Dlouhodobě na proměně Komenského náměstí spolupracuje také městský architekt Ondřej Beneš, který možnosti jeho přestavby představil. „Na začátku probereme mantinely, přizvu k tomu také odborníky na dopravu z ČVUT či dopravního inspektorátu. Právě doprava bude v této lokalitě určující,“ říká Beneš. Podle něj není možné vyjmout Komenského náměstí jako solitér bez návaznosti na okolí.

„Dopravně je potřeba řešit celé území mezi Sládkovou ulici, Komenského náměstím a Zámeckým náměstím jako celek,“ vysvětluje architekt.

Pro podobné participace nabízí i příklady dobré praxe. Například v Litomyšli, která je podobnými otevřenými a moderními přístupy k architektuře a urbanismu známá, zvolili podobné řešení při přípravě rekonstrukce jednoho z náměstí. „Výsledek takových akcí chápu jako výtvarnou intervenci předcházející komplexní revitalizaci. Díky tomu se stanou jinak nepřívětivá prostranství pro lidi zajímavá, a ti si je budou dál po svém oživovat,“ doplňuje Ondřej Beneš. Podle něj je to způsob, jak taková místa pro veřejnost objevit. Právě takové opomíjené či pozapomenuté místo je dnes i Komenského náměstí.