Kolo za tři stovky, motorka za pět. Děčín bude rozprodávat věci, které se mu za poslední roky nahromadily ve skladech se ztrátami a nálezy.

Dlouhé roky se na téměř dvacítku jízdních kol prášilo. Bicykly patří mezi nalezené věci, které skončily ve sklepě děčínského magistrátu. Tam je odnosili lidé nebo strážníci, kteří je našli v ulicích města.

NOVÁ SEKCE NA WEBU

„Pokud se do tří let po zaevidování nálezu o ztracenou věc nepřihlásí vlastník nebo ten, kdo věc ztratil, pak se stává majetkem města. Jedná se například o mobilní telefony nebo kola,“ řekla Romana Silvarová z kanceláře děčínské primátorky.

A právě takové věci se nyní magistrát rozhodl prodat. Věci nechal nafotit a fotky vystavil spolu s cenami ve zvláštní nově zřízené sekci městského webu. Ke koupi jsou kola od tří do pěti stovek, sádrová soška nebo dvě motorky. Poprvé si mohli lidé prodávané věci prohlédnout ve středu odpoledne v garážích ve dvoře v ulici Na Valech v místech bývalé hasičské zbrojnice.

„Pokud se o jednu věc přihlásí více zájemců, uskuteční se aukce,“ přiblížila další postup Silvarová s tím, že by se dražba měla konat elektronicky.

Prodejní sekci svého webu magistrát nebude používat jen při prodeji nalezených věcí. Chce na něm v budoucnu prodávat také například svůj vyřazený majetek, pokud jej nepřevede svým příspěvkovým organizacím. Výjimkou mají být vysloužilá auta, ta chce radnice i nadále prodávat prostřednictvím portálu veřejných zakázek.

S hromadícími se nálezy se potýkají všechny obce. Nálezce je totiž musí odevzdat právě na obecní úřady, které je musí podle zákona skladovat tři roky, než se jich mohou zbavit.

NĚKTERÉ VĚCI PRODAT NEJDE

Některé věci prodávají také v Rumburku. Velkou část z nich ale vyhodí do sběrného dvora. „Často jsou nalezené věci v tak špatném stavu, že by o ně při případném prodeji nikdo neměl zájem. Pak nám nezbývá nic jiného, než po uplynutí zákonné lhůty takové věci vyhodit,“ řekl vedoucí odboru vnitřních věcí rumburského městského úřadu Václav Leso.

Na radnice lidé přinášejí nejrůznější věci. Na tu děčínskou kdysi například přinesli i letitou zahradní hadici. „Nejčastěji lidé ale přinášejí do ztrát a nálezů mobilní telefony nebo peněženky včetně osobních dokladů,“ přiblížila Romana Silvarová z děčínského magistrátu.

Své vlastní ztráty a nálezy mají také dopravci. Právě ve vlaku nebo autobusu totiž lidé často zapomínají mobily nebo rovnou celé batohy.

Pokud se o nalezenou věc přihlásí její majitel, náleží nálezci podle zákona odměna deset procent. V případě, že nálezce věc neodevzdá, vystavuje se nebezpečí i trestnímu stíhání. A to tehdy, když je nalezená věc dražší než pět tisíc korun.

Poslední dobou získává na popularitě webový projekt eztraty.cz. Na tyto webové stránky je možné nahrát fotku nalezené věci včetně popisu a především místa nálezu. Na eztraty.cz takto zveřejňuje nálezy více než 100 měst a obcí, dopravní podniky, obchodní centra nebo restaurace. Zapsat nález může ovšem kdokoliv. Věc nemusí nikam nosit a hlásit, protože databáze učiní ohlášení automaticky za něj.

V databázi na eztraty.cz je pak možné vyhledávat podle typu ztracené věci. Tedy peněženky, klíče, oblečení nebo i zvířata. Kromě toho nabízí portál také další usnadnění navrácení ztracené věci tzv. Vrátilky, což jsou samolepky nebo klíčenky s unikátním osmimístným kódem. Ten je možné umístit na všechny věci, které lidé nejčastěji ztrácejí. Pokud někdo takovou věc najde a zadá kód, systém ihned jejímu majiteli odešle e-mail.