"Nic proti němu nemám," říká Moravec s tím, že Kohout svými aktivitami poslední doby "zvedl hozenou rukavici." Podle Moravce ale není Kohoutovo přijetí do strany ještě hotové, přihlášku je nutno poslat na ústředí strany, kde se schvaluje. Moravec Děčínskému deníku řekl, že doufá v pozitivní výsledek.

Kohout, který měl pro radikály ještě před několika týdny ostrá slova, mluví teď mnohem smířilivěji.

"Ta strana má potenciál," říká s tím, že tu chce odvést "kus práce." 17. listopadu se zůčastní akce Dělnické strany sociální spravedlnosti v litívnovském Janově.

Místo politických aktivit ale Kohout možná skončí ve vězení. Za podvod odsouzený bývalý falešný asistent poslance Jana Kavana neuspěl u pražských soudů s žádostí o obnovu řízení a zatím směřuje k tomu, že si zbylých deset měsíců z trestu bude muset odpykat ve vězení.

V pondělí to řekla mluvčí městského soudu Martina Lhotáková. Kohout se označuje za disidenta a tvrdí, že se obrátí na mezinárodní soud pro lidská práva.

Dnes osmadvacetiletý Kohout byl odsouzen v roce 2006 na 28 měsíců se zkušební dobou pěti let; jménem poslance Jana Kavana (ČSSD) si v roce 2002 ještě coby teenager objednával lety do zahraničí. Na jeho podvody se přišlo, když se neúspěšně pokoušel letět soukromým letadlem na Srí Lanku. Část trestu si poté odseděl, pak byl ale podmínečně propuštěn. Letos 25. října ho českolipský soud poslal kvůli neplnění povinností znovu za mříže, rozsudek ale zatím není pravomocný.

Ještě před tím se Kohout snažil o obnovu soudního řízení. Jeho právník postavil argumentaci na tom, že různé rozsudky soudu špatně identifikovaly poškozenou stranu. Obvodní soud pro Prahu 1 a pak i městský soud to ale označily za nepodstatné a obnovu zamítly. "Pokud o tom pan Kohout informuje sám, pak mohu potvrdit, že městský soud zamítl i stížnost na rozhodnutí obvodního soudu. Rozhodovali jsme to 19. října neveřejně," řekla Lhotáková.

Kohout dnes rozeslal novinářům SMS zprávu, v níž označil rozhodování soudu za politické. "Zřejmě se v následujících dnech obrátíme k mezinárodnímu soudu pro lidská práva," uvedl Kohout. Na mysli tím zřejmě měl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Kohout se pobytu ve vězení brání velmi usilovně, připravuje prý odvolání proti rozsudku českolipského soudu a zároveň chce žádat o milost prezidenta. "Již nyní se cítím být jako Václav Havel v době disidentu," prohlásil už dříve.

S využitím ČTK