Je to jeden z pěti pilířů sportovně kulturního areálu U KOCÁNKA, který najdete před restaurací a hotelem KOCANDA v Děčíně.

V sobotu 2. 8. od 11:00 si návštěvníci můžou ŘOPÍK prohlédnout i s odborným výkladem na Velkém dni U KOCÁNKA, kdy bude zrekonstruovaný ŘOPÍK ve 14:00 slavnostně otevřen. Více už spolumajitel KOCANDY Martin Šotka.

Co si máme představit pod Velkým dnem U KOCÁNKA?

Je to souběh několika událostí spojených s KOCANDOU. Před 20 lety jsme otevřeli tuto restauraci a před 100 lety byla postavena budova, kde se začala psát historie naší restaurace. Přes dělnický dům, lidový hostinec, nejvíce zažitý Hovadinec až po dnešní hotel a restauraci KOCANDA. Taky je to rok po povodních a zároveň rok od prvního otevření dětského hřiště U KOCÁNKA. Tolik událostí, které se sešly, si oslavu a velký dárek určitě zaslouží.

V Děčíně opravují bunkr.Tím dárkem má být ŘOPÍK?

ŘOPÍK je jedním z pilířů našeho sportovně kulturního areálu U KOCÁNKA, který je také dárek pro veřejnost a návštěvníky našeho hotelu s restaurací, kterým se tak snažíme odvděčit za přízeň, kterou nám věnují. Protože mottem celého areálu je, aby žil a ne, aby jen existoval, připravili jsme i celodenní doprovodný program pro děti i rodiče, které vojenská a historická tématika zrovna nenadchne.

Na co vše se můžou návštěvníci v sobotu těšit?

Začínáme v 11:00 celodenním blokem, který je věnován vojenské technice a historii. Návštěvníci zde uvidí jak vojenské zbraně a munici, tak i dobovou vojenskou techniku. Po celou dobu bude zpřístupněn ŘOPÍK s odborným výkladem.

Ve 14:00 slavnostním otevřením bunkru zahájíme Velký den U KOCÁNKA, který bude plný netradičních doprovodných akcí.

Od 14:30 proběhne vojenská ukázka likvidace narušitele v podání AZ Armády České republiky. Rozkaz zní jasně: „Nesmí projet muž s koženou brašnou!"

V 15:00 hodin se zde představí PAINTBALL z klubu Zaměřovač, kde návštěvníci budou moci využít střelnice a tento adrenalinový sport si vyzkoušet.

Půl hodiny na to se nám představí medvíďata z místního HC Děčín a proběhne zde info ukázka náboru do hokejové přípravky, kde rodiče budou moci vyzpovídat trenéry, co všechno tento nádherný sport obnáší.

Od 16:00 hodin proběhne ukázka efektivní izraelské sebeobrany Krav BeMaga pod vedením Davida Kubíčeho a určitě čerstvou novinkou bude od 16:30 WORKOUT , kdy nám skupina Kuby Vinklera ukáže show nadlidských cviků na hrazdách, bradlech a kruzích.

V Děčíně je těchto ŘOPÍKŮ více, co obnáší rekonstrukce takového bunkru?

Tento bunkr byl před válkou opuštěn ještě před dokončením, toho se mu dostalo až od nás, od roku 2009. Po odkopání, vyklizení a zhotovení opěrných stěn následovala omítka fasády a maskování včetně zelené travnaté střechy. V interiéru bunkru nás čekala nová betonová podlaha, dobová výdřeva stěn a nejnákladnější výzbroj a výstroj bunkru dobové kulomety UK 59 na lafetách UL1, funkční ventilaci, periskopy, pancéřové zabezpečení. Spousta času po aukcích a bazarech, kde sháníte tyto dobové artefakty za co nejrozumnější cenu.

Jak bude bunkr přístupný?

Provozní doba či otevírací dny ještě nejsou stanoveny a vše se bude odvíjet podle zájmu veřejnosti. Z důvodů cenné výzbroje nemůžeme nechat bunkr otevřený bez dohledu, a tak zatím budeme fungovat na telefon. Více info je na www.kocanda-decin.cz nebo na nástěnce před bunkrem. O prohlídky se bude starat parta nadšenců z AZ AČR a KVH, jež se velkou měrou podílela na rekonstrukci ŘOPÍKU. Že je bunkr otevřený dává na vědomí vyvěšená česká vlajka.

Kdo financuje rekonstrukci?

ŘOPÍK patří vojákům a stojí na pozemku města Děčín, který máme v nájmu. Celou kompletní rekonstrukci jsme zainvestovali s manželkou, jen barvy na maskování ŘOPÍKU jsou jedinou z věcí, které jsme neplatili.Tady pomohl kamarád Dušan Kamenický, který nám je jako sponzorský dar věnoval. Společně s námi se na rekonstrukci bunkru podíleli a velký kus práce odvedli členové AZ AČR + Honza Bagoun Svoboda, bez jehož znalostí a zkušeností s historií by ŘOPÍK U KOCÁNKA neměl tu dobovou a technickou autentičnost.

Jaké jsou další pilíře areálu U KOCÁNKA?

Prvním pilířem je velmi oblíbené a vyhledávané dětské hřiště, které je zprovozněné již rok. Další, nově připravovanou atrakcí bude workoutové hřiště neboli posilovna pod širým nebem, která se hlavně skládá z bradel, hrazd a kruhů. Své místo zde najdou i příznivci slackline. Mělo by stát před sportovním hřištěm, na místě, kde jsme původně plánovali senior park. Ten přesuneme za dětské hřiště k lesíku, kde budou mít senioři dostatečný stín a větší klid. Součástí areálu U KOCÁNKA je i multifunkční sportovní hřiště pro veřejnost. Zde chybí pouze položit mobilní víceúčelový polypropylénový povrch pro fotbal, tenis, in-line, volejbal, atd.

Zprovoznění sportoviště jsme měli s manželkou připravené na loňský rok 2013, ale s povodněmi nám finance na dokončení sportoviště uplavaly, a protože zatím celý areál více jak z 80% financujeme z vlastních zdrojů, našetřit 1,5 milionu nějaký čas potrvá. Protože tímto nekomerčním areálem, který už dnes je turistickým lákadlem a kde je vstup zdarma, tak trochu suplujeme práci města a asi i kraje, požádali jsme, zda by nám město i kraj s financemi pomohli. Od krajského úřadu jsme dostali 200 tisíc na mantinely a oplocení. Od jara jednáme s děčínskou radnicí, kde nám všichni radní vyjádřili podporu a zájem pomoct, proto se velmi těšíme, že v nejbližší době se dozvíme, jak nám město pomůže.