I v dnešní době, kdy téměř všemu vládnout počítače a internet studenti z Děčínska čtou a stále v hojném počtu navštěvují veřejné knihovny.
„Sice mám doma internet, kde se dá stáhnout mnoho knih, ale rád zajdu do knihovny, není nad klasickou knížku. Knihy si půjčuji docela pravidelně, na nové nemám dost peněz,“ vysvětlil jeden z děčínských čtenářů Petr Kohout.

Lákadla

Knihovny se snaží nové čtenáře nalákat různými způsoby, pořádají například pravidelná besedy, kde studenty středních i žáky základních škol seznámí s knihovnou a jejími pravidly. V rámci literární výchovy představí i autory, o kterých se zrovna učí ve škole. „Studenti, děti i dospělí k nám chodí, ale v jakém počtu vám nejsem schopná říci. Ale obecně by se dalo říci, že čtenářů nám neubývá, jen se už tolik nezajímá o knihy, láká je k nám především volně přístupný internet,“ řekla Ivana Jandášová knihovnice v benešovské městské knihovně.

Povinná četba

Krom povinné četby zajímá dnešní mládež převážně novodobá literatura. Pracovníci knihoven se však snaží mladým přiblížit i klasickou literaturu. „Zveme školy na přednášku o tom, co knihovna může nabídnout. Jak to u nás chodí a co všechno to obnáší. Řekla bych, že oproti loňskému roku se počet čtenářů zvýšil, protože vyšlo spousty nových knížek, které mladé zajímají,“ uvedla rumburská knihovnice Martina Bezděková. I rumburská knihovna nabízí svým čtenářům volný přístup k internetu. Zájem o něj je rovněž velký.

Počty narůstají

Někteří, by čekali, že se v dnešní době se počty dětských čtenářů budou snižovat, opak je ale pravdou, jejich počty narůstají. „Některé školy k nám dokonce chodí na lekce informatiky. Pořádáme sezení, kde studentům radíme, kde co najdou a jak se mají přihlásit. Jednoduše základní informace, které by měli vědět, pokud nás chtějí navštěvovat,“ uvedla Hana Petrásková, zástupkyně ředitele v městské knihovně Varnsdorf.

Studenti knihovny vyhledávají povětšinou proto, že na nákup nových knih jim nezbývají peníze. „Ve škole nám dali seznam povinné četby, kdybych měla všechno kupovat, tak na to padne celé moje kapesné,“ vysvětlila studenta Klára Kašparová.

Autor: Veronika Bošková