Svá turné zde začínají oblíbení UDG nebo Klára Vytisková. Pravidelně tady hraje Laco Déczi, loni se zde konal open air koncert Tros Discotequos, tedy Vojtěcha Dyka, Jakuba Prachaře a Jana Maxiána, na který dorazily stovky lidí. Dnes se legendární klub Fabrika v Doubici topí vinou vládních opatření v existenčních problémech. Jeho fanoušci začali na sociálních sítích nabízet pomoc. Jenže není jediný, podobných podniků v potížích je více.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Protlačit se během velkých koncertů k baru není na Fabrice nic jednoduchého. Nyní je ale svým způsobem kultovní klub pro více než dvě stovky lidí třetím týdnem úplně prázdný. „Musíme ale pořád platit elektriku a zaměstnance. To je dohromady 35 tisíc měsíčně, bez koruny příjmu,“ popsal nelehkou situaci jeden ze spoluprovozovatelů Fabriky Martin Schulz.

Stovky malých velkých hrdinů. Nezapomínejme na ně a poděkujme jim

Podle jeho názoru je největším problémem pomalost vládních opatření, která mají pomoci živnostníkům. Navíc jsou co se výše podpory týče podle Schulze nedostatečná. Řešením nejsou ani bezúročné půjčky. „Za ně budou živnostníci ručit veškerým svým majetkem. U některých se může tak jednat nikoliv o pomoc, ale jen o odložení problémů. Nyní totiž nikdo neví, jak a hlavně kdy se podaří především gastronomii nastartovat,“ doplnil Schulz.

Zatím posledním velkým koncertem tu bylo únorové vystoupení Kláry Vytiskové. V dubnu měl dorazit Luboš Pospíšil, v polovině května pak Houpací koně. Naplánované bylo také pásmo písniček jako pocta Karlu Krylovi. I tyto koncerty bude pravděpodobně nutné přeložit na jiné termíny. V červenci by pak měla dorazit Vladivojna LaChia, pokud se uvolní drakonická omezení. 

Fabrika má řadu fanoušků, kteří do Doubice jezdí na koncerty i desítky kilometrů. Že má pro ně neopakovatelné kouzlo a ducha, dávají najevo na sociálních sítích, kde nabízí pomoc a nápady, jak by mohl tento vyhlášený podnik přežít koronavirovou epidemii.

„Třeba “čestný dluhopis“ nebo výroční pivo, památeční morový půllitr za 2020 Kč, malý pivo za 1010, rakouský pfiff za 505 od kamaráda skláře, který jistě mezi námi je. Vše k vyzvednutí až po ráně. Morový sloupek by byla taky verze,“ napsal například uživatel Tadeáš Kopeček. Další fanoušci doubické Fabriky pak přímo nabízí finanční pomoc.

Vedoucí lékařka klinické mikrobiologie Olga Simkovičová z laboratoře Diagnostika na poliklinice v Ústí.
Covid-19 bude za pár let běžnou virózou, říká lékařka Simkovičová ze Střekova

Oproti klubům jsou v mírné výhodě kavárny a minipivovary, které mnohdy propojují stejné lidi, kteří chodí i do Fabriky. Mohou totiž mít takzvaná hladová nebo žíznivá okénka, z nichž mohou prodávat. Mohou si tak zachovat alespoň nějaké tržby a třeba malé pivovary tak mohou prodat už navařené pivo, čímž nebudou mít tak velké škody. Přesto ale jejich tržby klesly o desítky procent. „Doposud máme jen na hospodě propad za dva týdny půl milionu korun. Společně s velkoobchodem je to přibližně 700 tisíc korun,“ řekl spolumajitel krásnolipského pivovaru Falkenštejn Jan Srb s tím, že se jedná o pokles 80 až 85 procent. Jediným příjmem tak nyní je prodej lahvového piva. Nově začal nabízet rozvoz pomocí zásilkové služby.

„Klíčové pro nás nyní budou náhrady od vlády. Je to boj o přežití,“ doplnil Srb s tím, že zaměstnávají dvacet lidí. Mzdové náklady jsou tak ve stovkách tisíc korun měsíčně.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník