Příznivé klimatické podmínky během podzimu roku 2010 se staly základem pro  úspěšný vývoj klíšťat v roce 2011.
Alarmující je, že počet nemocných klíšťovou encefalitidou byl podle statistik Státního zdravotnického úřadu druhý nejvyšší za posledních třicet let.

Stejně jako v minulých letech byli nejohroženější skupinou starší lidé; jen v Ústeckém kraji bylo z celkového počtu nakažených 42 procent lidí starších 50 let.

„Klíšťová encefalitida je virový zánět mozku přenášený klíšťaty. Říká se jí také Středoevropská klíšťová encefalitida, což napovídá, že je skutečně rozšířena ve státech střední Evropy – kromě České republiky hlavně v Rakousku a Německu. Podobné onemocnění se ještě vyskytuje ve Skandinávii, v Rusku, na Sibiři a Dálném Východě,“ uvádí lékař Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

Podle něj berou lidé onemocnění na lehkou váhu. Proti encefalitidě se nechává očkovat pouhých osmnáct procent lidí. Přitom následky nakažení mohou být katastrofální.

Očkovat by se měli nechat hlavně starší lidé, ti jsou totiž nejohroženější skupinou.

„Čím je pacient starší, tím větší má pravděpodobnost, že nemoc bude postupovat dál a postihne nervový systém,“ varuje Slezák.

Lidé se nejčastěji mohou nakazit v hustých porostech u řek – rizikové jsou na Děčínsku zejména břehy Ploučnice, dále lesy, vyloučeno není ale ani nakažení v parku.

Očkování se už proto rozjelo, například děti v Dětském domově Země dětí v České Kamenici už mají první očkovací dávku v sobě.