Jarní koronavirová vlna obrala Skiareál Klínovec o patnáct procent tržeb. I tak se středisko na novou zimní sezonu připravuje na sto procent, a to včetně investic. Klínovec i další zimní střediska Krušných hor jako ústecká Telnice a teplický Bouřňák jsou vybavená i pro případ, že by platila současná covidová opatření. Hlavně doufají, že je vláda nechá v provozu po celou sezonu.

Klínovec, který obvykle zahajuje sezonu na začátku prosince, od pátečního rána zasněžuje. „Zasněžuje se celý areál – severní i jižní strana. Příznivé teploty by měly být do konce víkendu,“ informovala mluvčí střediska Hana Hoffmannová.

Ilustrační foto.
Fitcentra se blíží hranici přežití. Sportovci se obávají, že nebude kde trénovat

I přes ztráty skiareál modernizoval a investoval. „Nakoupili jsme zasněžovací techniku – šest vrtulových děl, z toho dva typu lift, a 13 tyčových děl v hodnotě osm milionů korun,“ uvedl jednatel a spolumajitel skiareálu Petr Zeman. „Dále jsme výrazně rozšířili kapacity retenčních nádrží,“ doplnil.

Areál tedy bude připravený v plném rozsahu. Kvůli epidemii ale počítá, že bude potřeba pružně reagovat na různá omezení. Škálu možných opatření má středisko zveřejněnou na nové webové podstránce s názvem Covid-19. Upozorňuje například, že roušky budou povinné ve vnitřních i venkovních prostorech mimo sjezdovky a také na lanovce. Koupit je bude možné na všech pokladnách.

Vyžadované budou i rozestupy. Například přístup k lanovkám umožní hlavně krajní turnikety, které jsou několik metrů od sebe. V případě, že bude nutno dodržovat nejpřísnější opatření, která platí aktuálně, znamenalo by to dodržování rozestupů i ve frontě na lanovku pomocí oddělených koridorů. Kvůli tomu skiareál nakoupil speciální sítě, s jejichž pomocí rozšířil koridory před lanovkami. I s dezinfekcí a dalšími náklady souvisejícími s covidem areál utratil stovky tisíc korun.

„Riziko je minimální“

Majitelé ale věří, že i díky tomu bude tamní vyžití takřka bez rizik. „Je to venku na vzduchu, lidé jsou chránění oblečením, rukavicemi, brýlemi, takže když se budou chovat rozumně, riziko je zcela minimální,“ je přesvědčený Zeman.

Nakupování na Litoměřicku.
Obchody v Ústeckém kraji nebojují s frontami, ale naštvanými zákazníky

Ceny se na Klínovci nemění. Stejně tak ani v dalších oslovených zimních střediscích. Ta otevírají obvykle až kolem Vánoc, protože se jejich vrcholy na rozdíl od nejvyššího bodu Krušných hor nacházejí pod tisícem metrů.

Ve Ski areálu Telnice ještě nemají vše ohledně sezony vyjasněno. „Čekáme na pokyny od Asociace horských středisek. Pokud ale budou platit současná omezení, lyžaři budou muset mít roušky všude kromě jízdy z kopce,“ shrnul vedoucí střediska Ivan Soukup. „Rozestupy zajistíme signálními barvami a jejich dodržování budou u dopravních zařízení hlídat naši zaměstnanci,“ doplnil.

Pomohou brigádníci

Se zachováním rozestupů nebudou mít problém na Bouřňáku. „Máme vleky, ne lanovky, na kterých se jezdí po čtyřech, takže, to pro nás nebude problém,“ zmínil Jaroslav Andres, ředitel obecně prospěšné společnosti Sportclub Bouřňák. „I kdyby platily přísné podmínky jako teď, umíme zařídit, aby se lidé netlačili u turniketů, pokladen a nástupu na vlek. Zvládneme to s pomocí brigádníků,“ doplnil.

Medvěd Bruno v děčínské zoo.
Covid uzavřel jejich brány. Zoo v Ústeckém kraji sčítají ztráty

Kvůli ztrátám způsobeným krátkou zimou a covidem, který ukrátil sezonu, v Telnici neinvestovali, na Bouřňáku zčásti. Ve spolupráci s partnery se podařilo vybudovat novou komunikaci z Nového Města k vrcholku včetně parkovacích zálivů.

Zimní areály se shodují, že zimu ustojí i s přísnými opatřeními. „Fatální by pro nás ale bylo, kdybychom museli z rozhodnutí vlády stát měsíc v hlavní sezoně,“ upozornil Zeman.