Záměrně vyostřují napětí, které ve skutečnosti nemusí být tak velké. Klaus to dnes řekl v Ústí nad Labem, kde pobývá v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje. Policie na počátku září informovala, že neklidné situace v severních Čechách se snaží využít ke svému zviditelnění extremisté, hovoří se ale i o dalších zájmových skupinách.

"Není možné, aby se chopili této kauzy samozvaní páni Kohoutové nebo někteří další, kteří z toho mají svou politickou hrou, kterou vybičovávají k něčemu daleko horšímu, než jaké by to skutečně bylo," řekl Klaus. "Toto je třeba zásadním způsobem odmítnout," zdůraznil.

Lukáš Kohout, známý jako falešný asistent bývalého poslance Jana Kavana, se angažuje v pořádání pochodů proti takzvaným nepřizpůsobivým ve Šluknovském výběžku. Minulý týden novinářům řekl, že působil na Šluknovsku v rámci své práce pro krajského radního Petra Jakubce (ČSSD). Ten všechna obvinění popřel, prohlásil, že Kohouta někdo zaplatil, aby mu škodil. Kohout poté podal na Jakubce žalobu, požaduje po něm omluvu a 100.000 korun. Žalobu pro pomluvu chce podat i Jakubec na Kohouta.

S některými starosty Šluknovského výběžku se prezident sejde odpoledne v Benešově nad Ploučnicí. Na setkání nepřijede předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a dva jeho místopředsedové. "Je to takový mírný protest. Domníváme se, že příprava cesty prezidenta do krajů je zkostnatělá a zbytečně bombastická," řekl předseda sdružení a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Zoserovi vadí, že Klaus se setká jen se starosty, nikoliv s občany, a to navíc několik desítek kilometrů od problémové oblasti. I když nepokoje v nejsevernější části Česka propukly už koncem srpna, program návštěvy se nezměnil. "Bylo by účinnější, kdyby se setkal v regionu se zástupci občanů. Zjistil by, že ti lidé z náměstí nejsou většinou příznivci extremistů, ale normální lidé, kteří mají důvod být naštvaní," dodal.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová řekla, že prezidentova návštěva se plánovala od jara. Nebylo podle ní možné změnit rychle cestu po regionu, nicméně po vypuknutí nepokojů na Šluknovsku se téma zařadilo do programu v podobě setkání starostů s Klausem. Hlava státu navíc trávila čas na Šluknovsku při své minulé návštěvě kraje. Vstřícnost byla podle Vaňhové ze strany Hradu i kraje.

"Já považuji za cennější v klidu promluvit se starosty, než abych se šel demonstrativně postavit před jednu budovu ve Šluknově a nechal udělat tisíce fotografií milostivě, že před budovou stojím, tudy cesta nevede," řekl Klaus. "Já se těším na toto setkání se starosty, jestli dva si vedou své politické souboje a nechtějí tam přijet, to je jejich chyba, jestli se obávají debaty, opět jejich chyba, já se jí neobávám," dodal Klaus.