Není to první útok na úředníka na Děčínsku.

Starší žena se na rumburském úřadu nechala vyfotit na občanku. S výsledkem ale nebyla spokojená, a tak z tašky vytáhla klacek.

„Kolegyni nejprve udeřila do ruky. Když se snažila udeřit podruhé, úřednice včas uhnula. Jenomže útočící žena trefila služební tablet, který máme od ministerstva vnitra," popsala případ tajemnice rumburské radnice Radka Hrubešová.

Útok se naštěstí obešel bez zranění. Agresivní seniorka ale způsobila jedním úderem poměrně vysokou škodu.

„Škoda na tabletu dosáhla přibližně šesti tisíc korun," dodává tajemnice rumburské radnice.

Neobvyklým případem se již zabývá policie.

„Rozlícená klientka je nyní pod drobnohledem rumburských policistů, kteří případ prověřují s ohledem na přečin násilí proti úřední osobě," uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Mnohem hůře dopadla před dvěma lety úřednice děčínského magistrátu, které útočník zlomil nos. Úřednice tehdy pracovala na přestupkovém oddělení. S mužem, který ji napadl, ale ten den neměla co do činění. Agresor si na magistrát zřejmě přišel vybít vztek na úředníky za to, jak řešili jeho přestupky dříve. Napadená žena skončila na nemocenské.

Ne pokaždé končí agresivní chování lidí na úřadech přímo fyzickým útokem – převládají spíše urážky a nadávky.

Takový případ se odehrál na děčínském magistrátu například před třemi lety.

„Tenhle barák je plnej buzerantů a leseb," prohlásil například jeden z klientů úřadu
s tím, že by jediným řešením bylo poslat celé osazenstvo magistrátu do Terezína, kde býval za války koncentrační tábor.

Jindy lidé bouchají do stolu, nebo úředníkům shazují ze stolu počítače.

Přestože většinu útoků na úředníky tvoří slovní napadení, nezřídka jim takové chování způsobuje těžkou psychickou újmu, stres a pocit ponížení, obavy mají z napadení mimo úřad.

Bezpečnost na pracovištích se liší podle technických možností. Někde jsou tísňová tlačítka, jinde úředníka odděluje od klienta přepážka, k dispozici mají někde ochranné spreje či kamery. Na děčínském úřadu práce například působí najatá bezpečnostní agentura, která dohlíží na pořádek.