Asi sto hektarů lesních a dalších pozemků včetně uvažovaných parcel pro výstavbu rodinných domků. Dále budovy a pozemky v areálu městské pily a některé další nemovitosti. Vydání tohoto majetku, který dlouhodobě užívá město Česká Kamenice, se už před několika lety začal domáhat František Oldřich Kinský. Jestli ho získá zpátky a nebo se vlastnické poměry měnit nebudou, o tom soudní verdikt asi hned tak nepadne.
„O vývoji žalob žádné aktuální informace nemáme. Jenom stále platí požadavek, že s těmito nemovitostmi nemůžeme nakládat podle vlastních potřeb a představ,“ reagoval českokamenický starosta Miroslav Weis.
Projednávání majetkových sporů Kinského u českých soudů už nějakou dobu nepokračuje. Potvrdil to i Kinského právní zástupce.
„Podstoupili jsme některé vybrané žaloby Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jde o nejzávažnější kauzy, na kterých mému klientovi záleží a týkají se i některých nárokovaných majetků na Děčínsku,“ uvedl advokát Jaroslav Čapek. O jaké nemovitosti jde, to nechtěl zatím konkretizovat.
„Nedočkali jsme se spravedlnosti v České republice a tak spoléháme na vymahatelnost práva u mezinárodního soudního dvora,“ poznamenal Čapek.
Když se na sklonku předloňského roku Kinský nečekaně objevil na českokamenické radnici, připustil možnost uvolnění soudní žalobou blokovaných pozemků na výstavbu rodinných domků u místního hřbitova. A to za předpokladu jisté vstřícnosti města při vyřizování některých záležitostí svého advokáta.
Jen totiž v České Kamenici odkoupil tamní pivovar, který chce přebudovat na hotelový komplex. Čapek si rekonstrukci pivovaru vyřizuje, město zatím na uvolnění pozemků stále čeká.
Kromě několika případů, ve kterých Kinský uspěl, veškeré další spory v Česku prohrál. Opakovaně stejný verdikt slyšel i v kauzách, kterými se zabýval děčínský soud. Na něj se potomek šlechtického rodu obrátil se šestačtyřiceti žalobami. Rozsudek soud vynesl v několika z nich, vždy ve prospěch žalované strany. Šlo například o čtyři objekty a pozemky v areálu loveckého zámečku Tokáň u Jetřichovic.
S Jiřetínem pod Jedlovou zase Kinský prohrál spor o několik pozemků a restauraci na Jedlové hoře. Nárokovaný majetek nemusela vydávat ani společnost Uniles nebo další žalovaní vlastníci.
Kinský se s vynesenými verdikty nesmířil a dožadoval se změn rozsudků odvoláním k pobočce krajského soudu v Liberci. Týkalo se to i jedné společné žaloby na vydání pozemků v národním parku České Švýcarsko a dále v obcích Veselé, Chřibská, Jetřichovice, Srbská Kamenice a Doubice.
„Kinský se domáhal odpuštění soudních poplatků. Soud této žádosti ale nevyhověl a vyzval k úhradě poplatků. Protože k jejich zaplacení nedošlo, liberecký soud ani odvolací jednání nenařídil a uznal tak platnost rozsudku soudu první instance,“ vysvětlil Miroslav Řehák z ústeckého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
O vyhlídkách Kinského na úspěšnost žalob podaných k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku nechtěl právník příliš spekulovat. „Pokud vím, pan Kinský nevyužil všech dostupných prostředků na dosažení práva v České republice. Svým způsobem tak nesplnil jednu ze specifických podmínek pro řešení podobných sporů na mezinárodní úrovni,“ připojil osobní názor Miroslav Řehák.
František Oldřich Kinský svými žalobami už několik let blokuje nejen majetky obcí a některých firem, ale i soukromých vlastníků.
Kinský v České Kamenici už před časem prohrál spor o komplex tří budov. „Jako vítězové se ale zatím necítíme. S majetkem, který už jsme chtěli prodat dříve, nemůžeme nadále nakládat podle toho, jak se nám zachce. Obáváme se, že definitivní verdikt hned tak nepadne,“ zlobil se Libor Došek z Nového Boru, který domy vlastní se svým otcem.