Všechna česká multikina strčilo do kapsy děčínské kino Sněžník. Vede totiž žebříček českých kin v průměrné návštěvnosti na jedno představení.

„Je to pro nás obrovský úspěch. Už loni jsme měli dobré výsledky, ale letošní rok je rozhodně v novodobé historii kina nejúspěšnějším,“ pochlubil se ředitel divadla Petr Michálek, pod jehož správu kino patří.

Průměrná návštěvnost na jedno představení je v Děčíně 78 diváků. Statistika sleduje návštěvnost za první pololetí roku u 147 kin v zemi včetně multiplexů a letních kin. Je velmi pravděpodobné, že Sněžník své výsledky ještě vylepší. Od začátku července začal promítat na nejmodernější digitální technice a vyprodával řadu představení. Během července přišlo do kina 7 463 diváků, což je dosavadní rekord.

Vyprodaná představení

„Největším trhákem byla bezesporu Doba ledová 3 promítaná ve 3D verzi. Vyprodáno bylo jedenáct představení po sobě a postupně přidáváme do programu další,“ řekl Michálek. Pohádku mohou návštěvníci kina vidět ještě o tomto víkendu. Stejně tak vedení kina přidalo pro velký zájem do programu další promítání nového dílu Harryho Pottera. Ti, kteří ho nestihnou shlédnout během srpna, se mohou těšit na září.

Dalším kinem, které promítá denně je Centrum Panorama Varnsdorf. S roční dotací od města ve výši zhruba sto šedesáti tisíc korun dělá jeho majitel doslova zázraky. „Sice se nemůžeme chlubit takovou návštěvností jako Děčín, ale zase promítáme i tři různé filmy denně,“ uvedl majitel Pavel Nejtek. Sály ale nebývají naplněné, kino by se samo neuživilo. „Aby kino mohlo vůbec žít, musím v objektu provozovat i jiné činnosti například restauraci,“ vysvětlil Nejtek.

Kino ve Šluknově má dlouholetou tradici, ale návštěvnost klesá. „Pokud nebudu počítat představení pro školy, která návštěvnost zvedají, je ta naše na nějakých dvaceti až třiceti lidech,“ posteskl si šéf kina Josef Halada. Od města dostává na provoz zhruba milion korun. „Od dubna úplně lidé přestali chodit do kina, snad se to teď zlepší, dáváme velmi dobré filmy, na které chodí jinde hodně lidí,“ poznamenal.