Rodiče zdravotně hendikepovaných dětí, které navštěvují rumburské speciální pedagogické centrum se nemusí bát, že budou muset od září dojíždět až do Děčína, kde je takové druhé pracoviště v děčínském regionu. Podle Vladimíra Šamši, ředitele Speciální základní školy Rumburku, pod níž centrum spadá, bude tato služba zachovaná.

Z Jiříkova do Děčína

„Mám strach, že budeme muset s postiženým dítětem dojíždět do Děčína až z Jiříkova. Od jeho narození se nám věnovala výborná speciální pedagožka Renata Válová, která na jaře dostala výpověď a už tu nepracuje. Zřejmě tu panují napjaté vztahy mezi vedením a zaměstnanci, protože nyní odchází i druhá specialistka. Je to nejen škoda, ale pro nás by dojíždění bylo i finančně náročné,“svěřila se se svými obavami Zuzana Čechurová z Jiříkova.

Existence speciálního pedagogického centra v Rumburku je opravdu spojováno se jménem Renaty Válové, která dnes působí v pedagogicko psychologické poradně ve stejném městě. „Pracovala jsem v centru deset let. Nakonec jsem dostala výpověď pro nadbytečnost, ale k věci se víc už nechci vracet. Jen by mi bylo hodně líto, kdyby péče o klienty nebyla zajištěna. Momentálně je pracoviště bez speciálních pedagogů, odešla i druhá kolegyně a zůstal jen logoped,“ sdělila Válová.

Podala stížnost

Proti způsobu výpovědi se ohradila a podala stížnost Ústeckému kraji.“ Už nechci jít do žádného sporu,“ řekla pedagožka a tvrdila, že je to pro ni uzavřená kapitola. Veřejnost i pracovníci zdejší radnice byli jejím odchodem zaskočeni, neboť s její prací byli spokojeni. Podle Válové dosavadní systém, kdy po školu spadá speciální pedagogické centrum není to pravé ořechové. Centrum by mělo prý být samostatné. Odborníci o tom bezúspěšně diskutují delší čas. Takhle ho svazují tvrdé normativy, které mimo jiné určují počty lidí, které centrum zaměstnává.

O klienty se rozdělí

Ředitel speciální školy Šamša netajil, že výpověď Renatě Válové dal. Prý kvůli úbytku klientů. „V Děčíně totiž vzniklo další speciální pedagogické centrum se stejným zaměřením. O klientelu jsme se proto rozdělili. Mrzí mě, že výpověď nyní podala i druhá pracovnice, ale centrum určitě zavřené nebude,“ slíbil Šamša. Řekl, že v průběhu prázdnin je provoz speciálního centra volnější. „Rodiče, klienti i zaměstnanci čerpají dovolené. Na hledání nového vhodného kandidáta mám čas. V září bude centrum zase speciálního pedagoga mít,“oznámil a dodal, že se s rodiči, kteří žili v obavách, že budou muset dojíždět až do Děčína, spojí a věc vysvětlí.

NAĎA KOCÁBKOVÁ