Dvojkoalici s KSČM považuje za prioritu ANO, měla by v zastupitelstvu 33 z 55 křesel. Trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO by dala dohromady těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů.

Krajský výbor KSČM ani jednu z možností nevyloučil.

"Nevylučujeme žádnou možnost. Musím objektivně říct, že jednání, která jsme měli s vyjednávacím týmem ANO, byla velmi seriózní. Tam nemáme důvod, abychom si zavírali někde dveře. Chceme ale ještě znát názory nejen sociální demokracie, ale i názory koalice Zemanovci - Okamurovci a pak musí přijít moment, kdy musí krajský výbor udělat nějaké rozhodnutí," řekl ČTK Bubeníček. KSČM se se všemi stranami chce sejít na začátku příštího týdne.

Část KSČM podle Bubeníčka zarazilo středeční vyjádření vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, který řekl, že ANO by mělo přenechat post hejtmana Bubeníčkovi. Zároveň ale naznačil, že by komunisté téměř o ničem nerozhodovali.

"To je nabídka, která je spojena s poměrem míst v radě, a tam máme mít dominantní pozici. Hejtman bez našich lidí nebude moci rozhodovat. Křesla v radě jsou důležitější než hejtman a pan Bubeníček, nevím, že by měl nějaký skandál, že by něco ukradl," dodal Babiš.

Podle Bubeníčka bylo vyjádření nešťastné.

"Myslím, že takhle naostro se to v politice neříká, i to bylo pro některé členy krajského výboru (důvodem), abychom dál jednali o obou variantách," doplnil Bubeníček.

ANO označilo dvojkoalici s KSČM opakovaně za prioritu. Třetí ČSSD pak ústy svého lídra Jaroslava Foldyny oznámila, že se nebude podílet na žádné případné koalici, pokud v ní nebudou komunisté. S těmi sociální demokracie v uplynulých čtyřech letech vládla.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Případná dvojkoalice ANO a KSČM by měla pohodlnou většinu 33 hlasů. Těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů by ale mohla mít i případná trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO.